زبان بدن : عبور از مرزهای فرهنگی (۳)

زبان بدن : عبور از مرزهای فرهنگی (۳)
مجموع 5 از 2 رای

زبان بدن

زبان بدن : عبور از مرزهای فرهنگی (۳)

  • رعایت قانون ممنوعیت تماس

اگرچه بسیاری از کشورهای خاور دور، مردم از طریق دست دادن با هم سلام و احوال پرسی می کنند، ژاپنی ها نسبت به تماس بدنی غیر رسمی نوعی حس بیزاری دارند. ژاپنی ها که در غرب مشغول تجارتند، حتی اگر با دست دادن معذب شوند خود را مجبور به این کار می کنند. در کشور خودشان، شکل معمول سلام کردن تعظیمی نه چندان طولانی مدت از کمر و رد و بدل کردن کارت ویزیت است.

حتی اگر تعظیم کردن به یک همکار یا مشتری شما را معذب می کند یا آن را نشانه ی اطاعت می دانید، این کار را انجام دهید؛ البته اگر می خواهید تاثیر مطلوبی بگذارید. آنچه با این حرکت می گویید این است که به تجربه و هوش طرف مقابل احترام می گذارید. هرگز هنگام تعظیم کردن، دست دادن یا صحبت کردن، هیچ یک از دست ها را در جیب نکنید؛ زیرا چنین کاری در ژاپن بسیار گستاخانه تلقی می شود.

شهرهای ژاپن مکان هایی شلوغند. ممکن است مجبور شوید مانند ژاپنی ها جمعیت را هُل دهید تا بتوانید عبور کنید. این کار با خم کردن آرنج و نگه داشتن دست در مقابلِ صورت انجام می شود (مانند ضربه ی کاراته) و در حالیکه خم می شوید بگویید “ببخشید”.

هنگام ارائه ی کارت ویزیت خود به ژاپنی ها، آن را با دو دست نگه دارید و در حالیکه اطلاعات روی کارت رو به آن فرد قرار گرفته است آن را تقدیم کنید.

  • دست تکان دادن هنگام خداحافظی

حرکت ساده ی دست تکان دادن هنگام خداحافظی آن قدر ها هم ساده نیست. آنچه شما دست تکان دادن ساده تصور می کنید، ممکن است بعنوان حرکتی توهین آمیز برداشت شود.

برای انجام این حرکت اکثر اروپایی ها با بازوی به جلو کشیده شده و ثابت، کف دست را رو به جلو می گیرند و انگشت ها را به بالا و پایین تکان می دهند. آمریکایی ها با بازوی کشیده، کف دست را رو به جلو نگه می دارند و دست راست را به جلو و عقب و این طرف و آن طرف تکان می دهند. در اکثر نقاط اروپا به جز یونان این حرکت نشانه ی “نه” گفتن است و از آنجا که در یونان حرکتی به شدت توهین آمیز محسوب می شود پس از انجام این کار، خود را در حال دفاع از بی گناهی تان در مقابل مسئولان محلی می بینید.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن