زبان بدن : سیگار کشیدن (۱)

زبان بدن : سیگار کشیدن (۱)
مجموع 5 از 2 رای

زبان بدن

زبان بدن : سیگار کشیدن (۱)

علیرغم هشدارهای بهداشتی و قوانین تهدید کننده ی دولتی درباره ی سیگار کشیدن در مکان های عمومی، هنوز هم افراد سیگاری بیرون از ساختمان های اداری و در خیابان ها، حتی در حین رانندگی سیگار می کشند. نظر شما درباره ی سیگار کشیدن هر چه باشد، درک پیام هایی که افراد با شیوه ی سیگار کشیدن منتقل می کنند، بسیار مفید است.

حرکات مربوط به سیگار کشیدن از الگوی خاصی پیروی می کند. این حرکات در بین افراد متفاوت است: از طرز باز کردن بسته ی سیگار گرفته تا فرو بردن دود سیگار و بیرون دادن آن و تکاندن خاکستر و خاموش کردن سیگار. آنچه افکار و ذهنیات فرد سیگاری را به بیننده نشان می دهد، مراحل سیگار کشیدن نیست، بلکه نحوه ی انجام آنهاست.

  • روش های سیگار کشیدن

می توانید در جامعه انواع مختلف افراد سیگاری و شیوه های متفاوت سیگار کشیدن آنها را مشاهده کنید. بعضی پُک های عمیق و طولانی و بعضی دیگر پک های کوتاه و سریع به سیگارشان می زنند. برخی به نوک سیگار بدون خاکستر مرتب ضربه می زنند و بعضی می گذارند تا خاکستر سیگار آویزان شود.

بعضی سیگار را تا ته می کشند و بعضی بعد از یک یا دو پک آن را خاموش می کنند. با نگاه به نحوه ی سیگار کشیدن فرد می توانید به نکاتی درباره ی حالت ذهنی او پی می برید.

پک زدن عمیق: این عمل آرامش بخش است. این کار به فرد سیگاری آرامش می دهد و شیوه ای برای واکنش نشان دادن به استرس است. اگر کسی دود سیگار را عمیقا استنشاق کند، یعنی قطعا تحت فشار است.

پک زدن سریع: فرد سیگاری با این کار سلول های مغز خود را تحریک می کند، تمرکزش بیشتر می شود و حس می کند که آماده ی حرکت است. این فرد ممکن است به جای آنکه سیگارش را برای مدت طولانی در دست نگه دارد، مرتبا آن را بردارد و بر زمین بگذارد.

بیرون دادن دود: سرعت بیرون دادن دود سیگار نشان دهنده ی شدت حرکت است. اگر فرد دود سیگارش را با سرعت به سمت بالا بیرون بدهد، احساساتش کاملا مثبت است و اگر دود را سریع به پایین بدهد، احساساتش منفی است. آرام بیرون دادن دود سیگار نشانگر احساساتی سنجیده است.

تکان دادن، ضربه زدن و پیچاندن: این حرکات عصبی نشان دهنده ی عصبانیت، اضطراب و احساس ناامنی در فرد است.

خاموش کردن سیگار: اگر فردی سیگارش را محکم در جاسیگاری له کند و آن را خاموش کند، یعنی تصمیمش را گرفته و آماده ی رفتن است. اما اگر این کار را به آرامی انجام دهد. یعنی هنوز آماده ی عمل نیست.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن