زبان بدن: انعکاس حالات از دریچه ی عینک(۲)

زبان بدن: انعکاس حالات از دریچه ی عینک(۲)
مجموع 5 از 3 رای

زبان بدن

زبان بدن : انعکاس حالات از دریچه ی عینک (۲)

  • کنترل مکالمه

می توانید از عینک تان برای کنترل گفتگو استفاده کنید. خود را در جایگاه یک رهبر تصور کنید. وقتی می خواهید توجه دیگران را جلب کنید، عینک خود را بزنید و وقتی می خواهید نشان دهید که به آنها گوش می دهید، عینک خود را درآورید. برای نشان دادن پایان گفتگو، عینک خود را تا کنید و کنار بگذارید.

  • نشان دادن مقاومت

بعضی از افراد به محض ناراحت شدن؛ عینک خود را درمی آورند؛ برخی هم با تامل بیشتری این کار را انجام می دهند. هر دوی این حرکات نشانه ی قطعی مقاومت در برابر وقایع اطراف اند. فردی که طرحی را رد می کند، ممکن است عینکش را روی میز پرتاب کند.

برای فرونشاندن تنش های عاطفی، باید روش برخورد خود را تغییر دهید تا فرد مقابل عینکش را دوباره روی چشمانش بگذارد. به این صورت هر دوی شما می توانید موقعیت را بهتر ببینید.

  • خونسرد به نظر رسیدن

عینک های آفتابی برای استفاده در آفتاب بکار می روند، نه برای مهمانی شبانه و جلسات؛ و هدف اصلی آنها حفاظت از چشم ها مقابل نور است. بعضی افراد مشهور از عینک آفتابی استفاده می کنند تا دیگران زیاد به آنها نزدیک نشوند. چشم شما اولین وسیله ی برقراری ارتباط است. صحبت با کسی که عینک آفتابی زده است تا حدی شبیه به صحبت کردن با جادوگر شهر اُز است. سخنان این فرد می شنوید، اما نمی توانید او را ببینید.

  • عینک زدن در محیط کار

مطالعات نشان می دهد افرادی که در محیط کار عینک می زنند، چه زن و چه مرد، باهوش و خردمند و محافظه کار و صادق به نظر می آیند.

هرچه قاب عینک سنگین تر باشد، اینگونه توصیف ها بیشتر گزارش می شوند. مدیرانی که عینک می زنند معمولا قاب های سنگین تر را به همین دلیل انتخاب می کنند تا در محیط کار از آن بعنوان ابزار قدرت استفاده کنند.

عینک هایی با قاب های بسیار تزئین شده که با مد روز هماهنگ اند، در محیط های کاری خیلی جدی گرفته نمی شوند. با شیشه های بیش از حد بزرگ مانند آنچه آلتون جان در اوایل کارش استفاده می کرد، عینک هایی که آشکارا تزئین شده اند و آنهایی که قاب های رنگی و یا مارک حک شده یا الماس بدلی دارند، نشان می دهند که شما بیشتر به مد علاقه مندید تا کار و تجارت. در محیط کار این عینک ها به سرعت و به طور چشم گیری اعتبار شما را پایین می آورند.

عینک های بدون قاب، یا آنهایی که قاب نازک دارند، باریک و درازی دارند، در مقایسه عینک های با قاب سنگین، کمتر علامت اقتدارند. با توجه به اینکه این عینک ها فرد را بیشتر در دسترس نشان می دهند استفاده از آنها در موقعیت های اجتماعی یا هنگامی که می خواهید تصویر یک “انسان خوب” را از خود القا کنید، مناسب تر است.

اما هنگامی که می خواهید نتایج محاسبات مالی آخر سال را اعلام کنید و باید جدی و آگاه و مسلط به نظر برسید عینک هایی با قاب سنگین به چشم بزنید.

استفاد از لنز باعث می شود که مردمک چشم ها بزرگ و جذاب و مرطوب و گشاد به نظر برسد. با این کار چشمان تان لطیف تر و جذب کننده تر می شود که اگرچه این در شرایطی خاص مناسب است، اما استفاده از لنز در محیط کار درست نیست.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها: