خود را از شرِ خرت و پرت ها خلاص کنید

خود را از شرِ خرت و پرت ها خلاص کنید
مجموع 5 از 2 رای

خرت و پرت

خود را از شرِ خرت و پرت ها خلاص کنید

تقریبا هر روز اشکال مختلف “خرت و پرت” وارد زندگی ما می شوند که بیشتر مواقع استفاده ای ندارند و فضای فیزیکی و ذهنی را اشغال می کنند.

چه بخواهیم و چه نخواهیم این خرده ریزها وارد زندگی ما می شوند، در نتیجه اگر برای فرار از حداقل همان اندازه که وارد خانه می شود روشی نیابیم، نمی توان مانع بزرگ تر شدن کوه خرده ریزها و در نتیجه مشکل جمع آوری آنها شد. بسیاری از افراد با گفتن اینکه “خیلی زود به آنها رسیدگی می کنم” خود را به حماقت می زنند.

خرده ریزها شامل هر چیزی و همه چیزی می شود که فضا را اشغال کند، توجه ما را پراکنده سازد، آزار دهنده باشد و به طریقی هیچ وقت به کار ما نیاید. بعضی از اشکال معمول خرده ریزها شامل این موارد می شود، انبوه خرده ریزهای پستی، خرده های کاغذ، روزنامه های قدیمی، دفترچه تلفن، مجلات، لباس ها و حوله هایی که مورد استفاده نیستند، هدایا و موارد دیگری که نمی دانیم چه موارد استفاده ای دارند، دوچرخه ها و ابزارهای قدیمی، کلیدهایی که به آن احتیاجی نداریم، ظروف و قابلمه ها و تابه های زیاد، ظرف نقره ای و لوازم دیگر.

بسیاری از خانه ها را دیده ام که در صندوق هایشان چیزهایی انباشته بود که هیچ گاه هیچ کاربردی نداشتند و حتی قصد استفاده از هیچ کدام را هم نداشتند و وقتی از آنها می پرسیدم: “چرا این همه خرت و پرت نگه می دارید؟” پاسخ می دانند: “نمی دانم، همیشه آنها را داشته ایم.”

به نظر من دلیل این که مردم به جایی رسیده اند که اجازه می دهند خرده ریزها بر زندگی آنها غلبه کنند، این امر است که احساس شادی ناشی از رها شدن از خرده ریزها را تجربه نکرده اند.

به هر حال در مورد یک خانه ی خالی از خرده ریز، حالتی آرامش بخش وجود دارد. رها شدن از خرده ریزها راهی آسان برای ساده سازی زندگی و داشتن احساس ناشی از نظم و تحت کنترل بودن اوضاع است. به شما آرامش ناشی از داشتن فضای اضافی را می دهد. روح عاطفی شما را با تفویض احساسی از باز بودن و در ارتباط بودن با زندگی و آشفته نبودن، ارتقا می دهد.

شما می توانید خیلی آسان این کار را آغاز کنید. کشوها و صندوق های خانه را خالی کنید. وسایلی را که نیاز ندارید به کسانی بدهید که به آن نیاز دارند. یک سری از وسایل خود را بفروشید و ما بقی را به موسسات خیریه بدهید. مجلاتی را که واقعا مطالعه نمی کنید دور بریزید.

حالا نوبت لباس ها می رسد. آیا واقعا همه ی آنها را می پوشید؟ اگر نه، هر لباسی را که حداقل دو سال است نپوشیده اید به دیگران ببخشید.

بیشتر مردم از نتیجه ی این کارها ذوق زده می شوند. هرچه کمتر خرده ریزها را دور خود جمع کنیم، قدر وسایلی را که داریم، بیشتر می دانیم. امیدوارم شما نیز این روش را تجربه کنید، زیرا تصور می کنم از انجام آن خوشحال می شوید.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن