حرکت جایگزینی

حرکت جایگزینی
مجموع 5 از 2 رای

حرکت جایگزینی

حرکت جایگزینی

وقتی هیجانات متناقضی را در خود احساس می کنید، ممکن است سرگرم حرکاتی شوید که هیچ ربطی به مقاصد فعلی شما ندارند. این رفتارها اغلب خود به خود انجام می شودند و برای تخلیه ی انرژی اضافی و کسب احساس آرامش، ولو آرامش موقتی به کار می روند. مثل ضربه زدن با انگشتان، تکان دادن پاها، رفتن به دنبال یک لیوان آب در حالی که اصلا تشنه نیستید.

افرادی که این اعمال را انجام می دهند به دنبال سوزاندن مقداری انرژیِ ذخیره شده یا دست کم متمرکز کردن دوباره ی آن هستند. فعالیت های جایگزینی در حقیقت راهی برای خارج کردن انرژی اضافی است.

مثال هایی از حرکات جایگزینی از این قرارند:

  • ور رفتن با اشیا
  • کشیدن لاله گوش
  • صاف کردن لباس
  • لمس چانه
  • بردن انگشتان میان موها
  • خوردن
  • سیگار کشیدن

برخی افراد معتاد به سیگار، سیگاری را روشن می کنند و یک یا دو پک می زنند و سپس آن را دور می اندازند یا قبل از آنکه حتی مقدار ناچیزی از آن را دود کنند، در زیر سیگاری می گذارند. ممکن است این افراد در حقیقت تمایلی به کشیدن سیگار نداشته باشند، بلکه به حرکتی برای تخلیه ی ذهن شان از چیزی نیاز داشته باشند.

در واقع افرادی که حرکات جایگزینی از خود نشان می دهند، به جای اینکه احساسات شان را به صورت کلامی بیان کنند، عواطف خود را با حرکات شان نمایان می کنند.

کلمات اطلاعات را منتقل می کنند و حرکات و اشارات، شیوه ی تفکر را نشان می دهند. اگر کسی مضطرب باشد، احتمالا با دسته کلیدش ور می رود یا حلقه ی آن را دور انگشتش می چرخاند یا روی لباس هایش می کشد تا اضطرابش را کاهش دهد.

اگر فردی را مشاهده کردید که تحت فشار و ذره بین دیگران بود، دقت کنید که دست هایش چگونه حرکت می کند. اگر به آرامی شروع به مالیدن شکمش کند، می توان اینطور تصور کرد که او این فشار را احساس می کند و با همان روشی که هنگام آرام کردن یک نوزاد یا بچه ی بیمار به کار می برند در حال آرام کردن خود است.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن