جنبه های مختلف تفکر خلاق

جنبه های مختلف تفکر خلاق
به این مقاله امتیاز دهید

هوش خلاق

هوش خلاق شما از چند فاکتور درست شده اند که همگی قابل آموختن و رشدند. این فاکتورها عبارتند از:

نیمکره ی راست و چپ مغز

توانایی بکار گیری همزمان مهارت های راست و چپ مغزتان

یادداشت برداشتن و تهیه ی نقشه ی ذهنی

توانایی عینیت بخشیدن به تفکراتتان ، با بیرون کشیدنشان از مغز و نوشتنشان روی کاغذ، به این ترتیب بهتر و بیشتر میتوانید آنها را واکاوی کنید.

فصاحت

سرعتی که با آن ایده ی جدید تند تند به ذهنتان می رسد. فصاحت مقیاس بهره وری خلاقیت شماست.

انعطاف پذیری

توانایی شما در تولید ایده های متنوع و حرکت از یک رویکرد به رویکرد دیگر با استراتژی های متنوع، انعطاف پذیری خلاقتان را می سازد. انعطاف پذیری همچنین توانایی شما در دیدن چیزها از زاویه های مختلف ، در نظر گرفتن رویدادها از دیدگاههای متنوع، بکارگیری مفاهیم متنوع ، بکارگیری مفاهیم قدیمی و تنظیم آن ها در مسیرهای جدید و وارونه کردن ایده های موجود را شامل می شود.

اصالت

اصالت جوهره ی هوش خلاق و تفکر خلاق است. این ویژگی نماینده ی قابلیت شما برای تولید ایده هایی است که منحصرا به شما تعلق دارند. ایده هایی که غیر معمول و عجیب و غریب است.

بسط ایده ها

متفکران خلاق ، یک ایده ی اصلی را می گیرند و آن را در تمام جهات بسط و توسعه می دهند. به آن شاخ و برگ می دهند و همان ایده ی اصلی را بزرگ می کنند.

تداعیات

متفکران خلاق می دانند مغز انسان یک دستگاه تداعی غول آسا است. دانشمندان خلاق با داشتن کمی آگاهی شهودی از این دستگاه تداعی – معانی می توانند به این منبع نامتناهی دسترسی داشته باشند و تمام جنبه های خلاقیتشان را بهبود بخشند.

سری مقالات هوش خلاق را دنبال کنید.

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن