جف بزوس و ده قانون موفقیت او (۲)

جف بزوس و ده قانون موفقیت او (۲)
مجموع 5 از 1 رای

جف-بزوس

در ادامه سری مقالات جف بزوس و ده قانون موفقیت او مطلب زیر را دنبال کنید.

۴- هرکسی باید بتواند در کال سنتر یا مرکز تماس کار کند
در این عصر توییتها و بلاگهای ویروسی، شکایتها می توانند ویرانگر باشند. بزوس از هزاران مدیر آمازون و از جمله خودش می خواهد که دو روز در سال در مرکز تماس حضور پیدا کنند. نتیجه این کار تواضع و همدلی با مشتریان است.

۵- نگرانی و دل مشغولی هایتان برای مشتریان باشد نه برای رقبا
بزوس به این نکته اشاره می کند که دغدغه شرکت های فناوری رقبا هستند. این شرکتها منتظر می مانند تا ببیند رقبایشان چه محصولی را معرفی می کنند بعد تمام سعی خود را می کنند تا چیزی مطابق با آن تولید کنند و یک قدم جلوتر از رقبایشان باشند. اما شرکت آمازون با گوش کردن به مشتریانش کسب و کار سرویس های وب آمازون (AWS) را ساخت که برای حل مشکلات آنان طراحی شده بود آن هم با میزبانی اپلیکیشن داخلی بسیار گرانقیمت و محصولات منبع بازی که آنقدر قوی نبودند تا از شرکتهای بزرگ یا در حال رشد پشتیبانی کنند.

۶- این تازه روزِ اول اینترنت است. ما هنوز باید چیزهای زیادی یاد بگیریم
بزوس اولین بار این دیدگاه را در سال ۱۹۹۷ در اولین نامه اش به سهامداران آمازون عنوان کرد. هنوز هم دیدگاه اش را تغییر نداده است. در اداره های مرکزی جدید آمازون دو تا از بزرگترین ساختمانها، ساختمان روزِ اول شمالی و روزِ اول جنوبی هستند. بزوس هنوز هم در مصاحبه هایش در مورد اینترنت به عنوان یک جهان ناشناخته صحبت می کند که خوب درک نمی شود و دائم شگفتی های جدیدی پدید می آورد.

۷- کاری کنید که کارمندان مانند مالکان فکر کنند
وقتی بزوس این جمله را در اولین نامه سالانه آمازون نوشت، تعداد کارمندان وی از ۱۵۸ در سال گذشته به ۶۱۴ تن رسیده بود. و در حال حاضر هم ۲۳ هزار کارمند دارد. مولفه اصلی این دیدگاه، استفاده از اختیار معامله سهام در استخدام بوده است. بزوس در نامه سال ۱۹۹۷ نوشت: ” ما همچنان روی استخدامها و حفظ کارمندان با ذوق و استعداد تمرکز خواهیم کرد و سعی می کنیم همچنان به جای پول نقد کمبود حقوق و دستمزد آنان را با اختیار معامله سهام جبران نماییم. میدانیم موفقیت ما تاثیر زیادی روی توانایی ما در جذب و حفظ کارمندان با انگیزه خواهد گذاشت، کارمندانی که باید همانند مالکان آن شرکت فکر کنند، باید در عمل هم این احساس را داشته باشند.

ادامه ی مقاله ی جف بزوس و ده قانون موفقیت او را دنبال کنید


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن