تکنیک های ذهنی مدیریت زمان

تکنیک های ذهنی مدیریت زمان
مجموع 5 از 3 رای

تکنیک های ذهنی مدیریت زمان

تکنیک های ذهنی مدیریت زمان

  • تمرین آمادگی ذهنی

روش این کار آسان است. در جایی خلوت و ساکت بنشینید یا دراز بکشید. تصور کنید که وارد مرحله عملی رویداد مورد نظر شده اید، مثل شرکت در یک جلسه، ارائه مقاله، مباحثه یا حتی قرار ملاقاتی دوستانه. همانطور که نشسته اید یا دراز کشیده اید تصویر آن موقعیت را طبق میل خودتان، درست همان طوری که دوست دارید اتفاق بیافتد، در ذهن تان مجسم کنید، با تمام جزئیات. خودتان را در آن موقعیت آرام، مثبت، شاد و کاملا خونسرد تجسم کنید.

دیگران را در حال انجام کار یا بیان حرف هایی در نظر بگیرید که در شرایط آرمانی دقیقا همان ها را از آنها انتظار دارید. سپس نفس عمیقی بکشید، آرامش داشته باشید و خودتان را رها کنید، تصور کنید دارید چیزی را سفارش می دهید و تضمین شده است که آنچه تحویل می گیرید دقیقا با مشخصات و ویژگی هایی که تصور کرده اید مطابقت خواهد داشت.

بهترین موقع تمرین آمادگی ذهنی شب ها در رختخواب و درست قبل از خواب است.

آخرین چیزی که درست قبل از به خواب رفتن باید انجام دهید این است که برای روز بعد خودتان را در بهترین وضعیت تجسم کنید. از تشابه تجسم تان با رویداد واقعی آن حیرت خواهید کرد. برای رسیدن به مدیریت زمان آرمانی بسیار مهم است که مدام خودتان را یکی از منظم ترین و کارآمدترین آدمها تصور کنید. در نهایت این تصورات در درون ذهن شما «تثبیت» می شوند.

  • نقش بازی کنید

این تکنیک ذهنی قابل استفاده برای برنامه دادن به ذهن ناخودآگاه است که نقش یک آدم فوق العاده کارآمد را بازی کنید. تصور کنید که برای بازی کردن در یک فیلم با نمایش انتخاب شده اید و باید نقش یک آدم فوق العاده منظم را بازی کنید. در زندگی روزمره خیال کنید هنرپیشه ای هستید که نقش کسی را بازی می کنید که در مدیریت زمان عملکرد خوبی دارید و از وقتش خیلی مؤثر و خوب استفاده می کند. شما همانی می شوید که وانمود می کنید هستید. وقتی تظاهر می کنید یک مدیر زمان بی نظیر هستید و اعمال تان تحت کنترل مستقیم شماست، باوری را در ذهن ناخودآگاه تان ایجاد می کنید که با این ویژگی همخوانی دارد.

  • خودتان را با بهترین ها مقایسه کنید

تکنیک ذهنی بعدی برای اینکه شخصی فوق العاده کارآمد شوید «الگوپذیری» است. الگوپذیری مستلزم این است که کسی را که به مهارت در مدیریت زمان شهرت دارد الگوی خودتان کنید. در هر موقعیتی تصور کنید اگر او به جای شما بود در آن موقعیت چه کار می کرد. شما هم همان کار را بکنید. خیلی از موفق ترین مردان و زنان دنیا با الگو قرار دادن کسی که از نظر آنها فوق العاده کارآمد و موفق بوده و به خاطر ویژگی های مطلوبش مورد ستایش بوده به جایگاه فوق العاده رفیعی دست یافته اند.

این قانون مطابقت است یعنی شما ویژگی هایی را که در دیگران ستایش می کنید کسب می کنید.

منبع: (قدرت زمان، اثر برایان تریسی)

ادامه ی مقالات قدرت زمان را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن