تنظیم گرها و تطبیق دهنده ها

تنظیم گرها و تطبیق دهنده ها
مجموع 5 از 2 رای

تطبیق دهنده ها

تنظیم گرها

تنظیم گرها، حرکاتی از بدن اند که جریان مکالمه را کنترل و تعدیل می کنند و آن را تداوم می بخشند. این حرکات اغلب بر پایه ی دریافت بازخورد از میزان درک شنونده استوارند.

مثال: سر تکان دادن، حرکت چشم ها به منظور تایید حرف شنونده.

به دلیل وجود تفاوت های فرهنگی در استفاده از تنظیم گرها، نحوه ی عکس العمل مردم نسبت به جریان قوی اطلاعات در عضر حاضر ممکن است گیج کننده باشد. فهم نادرست از یک نشانه ی تنظیمی در سیاست بین الملل و مسائل تجاری می تواند به مشکلات جدی بینجامد.

بعنوان مثال در تمامی کشورها، تکان دادن سر به سمت جلو به معنی بله است و جنباندن سر به معنی نه می باشد؛ در صورتیکه در برخی از کشورها مثل، بلغارستان، مقدونیه و آلبانی عکس این قضیه صادق است.

تطبیق دهنده ها

تطبیق دهنده ها شامل تغییراتی در حالات و حرکات اند که به میزان کمی خودآگاه هستند. این سازگاری های بدن، برای انجام عمل خاص یا به منظور آرام تر کردن شخص به کار می روند. از آنجا که این حرکات در سطح پایینی از خودآگاهی رخ می دهند، سرنخ هایی برای پی بردن به افکار واقعی افراد شمرده می شوند. تظبیق دهنده ها اصولا شامل حرکات بدن محور هستند؛ مالیدن، لمس کردن، خاراندن و غیره.

مثال: تغییر موقعیت بدن یا پاها هنگامی که نشسته اید، و یا دست به سینه شدن وقتی با حرف گوینده مخالف هستید.

ممکن است بیش از حد به تطبیق دهنده ها بها داده شده و یا بیش از اندازه ساده انگاشته شوند. بسیاری از حرکات تطبیقی مانند تغییر حالت موقعی که نشسته اید، بیش از آنکه روشی برای ابراز عواطف و دیدگاه ها باشد، شیوه ای ساده برای برطرف کردن یک موقعیت جسمی خاص مانند احساس عدم راحتی است.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن