تغییر نگرش ها در شرق اروپا

تغییر نگرش ها در شرق اروپا
به این مقاله امتیاز دهید

تغییر نگرش

تغییر نگرش ها در شرق اروپا

اخیرا از صوفیه ی بلغارستان برگشتم. در آنجا حدود ۲۰۰۰ نفر با پرداخت مبلغ ناچیزی در حد توان خودشان به کارگاه موفقیت من آمده بودند.
وقتی در مسکو برنامه اجرا میکنم برخی افراد ۳۰ ساعت با قطار یا ۵ روز در جاده سفر می کنند تا به کارگاه برسند. برنامه ی کامل یک روزه ای در کیف اوکراین برای ۷۰۰۰ نفر در یک سالن ورزشی بدون تهویه که دمایش بیش از ۳۸ درجه رسیده بود برگزار کردم. ده دوازده نفر به دلیل گرمازدگی با آمبولانس سمینار را ترک کردند. ولی هیچ چیج دیگری باعث نشد سایر افراد سمینار را ترک کنند.
کشورهایی مانند اسلوونی، کرواسی،مقدونیه،لیتوانی و لتونی همگی وضعیت مشابهی دارند. شهروندان این کشورها که تجارت آزاد در کشورشان ممنوع بود و قانون های سوسیالیستی یا کمونیستی مانع تجارت آزاد می شدند، امروزه نیروی خفته شان به سمت موفقیت را که دهه ها در بند بود آزاد می کنند. شور و اشتیاق و جدیتی که برای تاختن به فرصت ها دارند بسیارشگفت انگیز است.
در این کشورها ، کتاب ها و نویسندگان شان از احترام خاصی برخوردارند و سمینارها را به چشم تجاربی می بینند که زندگیشان را تغییر می دهد. مردم برخی از این کشورها به قدری مشتاق اند با من عکس بگیرند یا کتاب هایم را برایشان امضا کنم که برای خروج از در پشتی سالن سمینار به شش محافظ نیاز دارم.
عطشی که آنها از خودشان نشان می دهند در بیشتر کشورهای غربی امروزی وجود ندارد. سمیناری در لندن برگزار کنید و احتمالا با این جمله بر می خورید: خیلی بد شد. محل برگزاریش دوره، حوصله ی ترافیک رو ندارم. هر موقع نزدیک محل زندگی من سمینار برگزار کردی خبرم کن.
در میامی مردم فکر می کنند ۳۰ کیلومتر رانندگی زیاد است و مردم منهتن و بروکلین نیز همین بهانه ها را دارند.
از حرفهایم اشتباه برداشت نکنید . خدا را شاکرم که در غرب افراد بسیاری کارم را دنبال می کنند و خیلی مشتاق موفقیت اند و هر کاری که برای رسیدن به آن نیاز باشد با اشتیاق تمام انجام می دهند. ولی اگر کل جمعیت را در نظر بگیرید ، بین مردم کشورهای غربی و مردم کشورهای عضو جماهیر شوروی سابق شکاف بلند پروازی بزرگی را مشاهده خواهید کرد که هر روز بزرگتر خواهد شد

کشورهای عضو اتحادیه ی جماهیر شوروی سابق با شدت و حدت بیشتری از تجارت آزاد استقبال می کنند در حالی که غرب در این مورد سهل انگاری می کند.
افراد بسیار زیادی در غرب وجود دارند که به فرصت های ارائه شده در بازار آزاد اهمیتی نمی دهند و راحت از کنارشان می گذرند

منبع: احتیاط در ریسک کردن است (رندی کیج)

سری مقالات احتیاط در ریسک کردن است را دنبال کنید.


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن