تشخیص حالت نفسانی بر مبنای سابقه و شرح حال

تشخیص حالت نفسانی بر مبنای سابقه و شرح حال
مجموع 5 از 9 رای

حالت نفسانی

تشخیص حالت نفسانی بر مبنای سابقه و شرح حال

در این نوع تشخیصها، ما سوالاتی درباره دوران کودکی شخص می پرسیم و همچنین درباره والدین شخص و یا جانشینان آنها سوالاتی می کنیم. این به ما فرصت خواهد داد که بررسی مجددی بر روی برداشتهای خودمان از حالات نفسانی کنشی شخص به عمل آوریم همچنانکه می توانیم از نقطه نظر ساختاری به آن توجه کنیم. تشخیص بر مبنای سابقه و شرح حال هم به فرآیند و هم به محتوا می پردازد.

شاید شما را در جمع ببینم که به طرف جلو خم شده اید و اخمی به چهره تان مشاهده میشود و دست را بر پیشانی گذاشته اید میوشنوم که میگوئید «کلافه هستم، نمیتوانم فکر کنم»، از نقطه نظر رفتاری، من شما را در حالت نفسانی «کودک مطیع و سازگار» خودتان می بینم.

برای تشخیص بر مبنای سابقه و شرح حال، ممکن است از شما بپرسم: «زمانی که کودک بودید، وقتی کسی از شما میخواست که فکر کنید، چه احساسی پیدا می کردید؟» و شاید من بگویم: «در نظر من شما در حال حاضر مانند یک کودک شش ساله هستید، آیا این را با چیزی در دوران کودکی خود مربوط می دانید؟» و شاید شما به خاطر آوردید که: «بله، پدرم مرا به زور وادار می کرد که کتابهایم را بخوانم، سپس به من می خندید زیرا نمی توانستم همه لغات را به درستی بخوانم.» در نتیجه من بازی احمق، را انجام می دادم تا بتوانم با او لجبازی کرده باشم.

در لحظه ای دیگر ممکن است بر روی صندلی خودتان به پشت تکیه داده باشید. سر خود را به عقب برده، و از گوشه چشم به شخصی که کنار شما نشسته، نگاه کنید و به او بگوئید «چیزی که گفتی درست نیست، حالا بهت میگم که درستش چیه…» شاید شخص مقابل، خود را جمع و جور کند، شانه هایش بیفتد و ابروانش را به سبک «کودک مطیع و سازگار» بالا ببرد.

در این صورت، من نشانه های رفتاری و اجتماعی را در دست دارم که شما در «والد کنترل کننده و مستبد» خود هستید. برای بررسی سابقه و شرح حال، ممکن است بپرسم: «برای لحظه ای در همین حال بمانید. آیا هیچ یک از والدین شما وقتی به شما می گفتند که چکار کنید اینطور می نشستند؟» شاید شما از خنده رود بر شوید و بگوئید. «آره، درست مثل بابام میمونه!» و در نتیجه گزارش شما مهر تاییدی است بر تشخیص رفتاری من.

از اینکه شما یک دسته از رفتارهایی را که فکر میکنم با حالت نفسانی «کودک مطیع و سازگار» شما هماهنگی دارد، نشان می دهید، به این یقین می رسم که تجربیات درونی شما بازنوازی روشهایی است که شما به فشارهای والدینتان در دوران کودکی واکنش نشان میدادید. همچنانکه شما نشانه های «والدی» را به صورت رفتاری نشان می دهید عملا به من میگوئید که دارید رفتار یکی از والدین خود را تقلید می کنید.

منبع: (تحلیل رفتار متقابل، یان استورات/ون جونز)

ادامه ی مقالات تحلیل رفتار متقابل را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن