بگذارید شباهت شما را کشف کنند

بگذارید شباهت شما را کشف کنند
به این مقاله امتیاز دهید

شباهت

بگذارید شباهت شما را کشف کنند

ببرها با ببرها، شیرها با شیرها و گربه های کوچک با همتایان خود کنار می آیند. شبیه بودن تولید جذابیت می کند. اما در جنگل انسانی گربه های بزرگ از رازی خبر دارند. وقتی شما شباهت خود را آشکار نکنید و یا اجازه ندهید که دیگران آن را کشف کنند، مشکل بیشتری به وجود می آید و از همه اینها مهم تر برای اینکه به ارتباط مؤثر برسید نمی خواهید در برابر دیگران مشوش جلوه کنید.
هرگاه کسی به علاقه مشترکی اشاره می کند، به جای اینکه به میان حرفش بدوید و بگویید: «من هم همین طور، من هم همین کار را می کنم.» یا «این موضوع را به خوبی می دانم.» بگذارید معاشر شما از صحبت کردن درباره آن لذت ببرد. اجازه بدهید قبل از اینکه بگویید شما هم عضو فلان باشگاه هستید او درباره اش حرف بزند.
چندین سال قبل با کسی که به تازگی با او آشنا شده بودم می گفتم که چقدر اسکی را دوست دارم. به دقت به حرفهایم گوش داد. تعریف کردم که در چه مناطقی اسکی کرده ام، شرایط مختلف را برایش تحلیل کردم. درباره برف مصنوعی حرف زدم و آن را با برف طبیعی مقایسه نمودم. کلی حرف زدم و بعد به فکرم رسید از آشنای جدیدم بپرسم که آیا او هم اسکی را دوست دارد.

او جواب داد: «بله، من آپارتمان کوچکی در آسپن دارم.» چه جالب، اگر او در شروع صحبت که من درباره اسکی حرف میزدم به میان صحبت من می آمد و می گفت که او هم به اسکی علاقه مند است، مرا به شدت تحت تأثیر قرار می داد. اما وقتی تا به آخر به حرفهایم گوش داد و بعد اضافه کرد که در آسپن یک خانه دارد، موضوع برای همیشه در ذهنم ماندگار شد.

در اینجا به تکنیکی می رسیم که اسمش را «من هم همین طور» گذاشته ام. وقتی اشخاص درباره علائق شان صحبت می کنند، بگذارید نظراتشان را بازگو کنند. و بعد وقتی زمان مناسبی یافتید، بگویید وقتی کسی درباره فعالیتی که داشته با شما صحبت می کند، زبانتان را گاز بگیرید و حرفی نزنید. اجازه بدهید حرفهایش را بزند. آرام بگیرید و از حرفهایش لذت ببرید. و بعد در زمان مناسب، شباهت کارتان را با او در میان بگذارید و بعد بگویید به شدت علاقه مندید که درباره حرفهای او اطلاعات بیشتری به دست آورید.
از گفتن «من هم همین طور» خودداری ورزید
هرگاه با کسی وجه مشترکی دارید، هر چه دیرتر به آن اشاره کنید، بیشتر او را تحت تأثیر قرار میدهید.
اما بیش از اندازه هم در گفتن این ویژگی مشترک تأخیر نکنید مبادا آن را به حساب فریبکاری شما بگذارند.

سری مقالات چطور با هر شخصی صحبت کنیم را دنبال کنید


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن