به شم خود اعتماد کنید

به شم خود اعتماد کنید
مجموع 5 از 1 رای

ارزش های راستین
به شم خود اعتماد کنید

اعتماد به خود، پایه و اساس رسیدن به بزرگی و عظمت است. اعتماد به خود حاصل گوش دادن به شم خویشتن است. این شم، صدای آرام و ملایمی است که در درون شما وجود دارد. مردان و زنان وقتی به ندای درون خود گوش می دهند و باور می کنند از ناحیه ی قدرت های بالاتر و متعالی تر راهنمایی می شوند، راه عظمت را می پیمایند.

زندگی همخوان با ارزش های راستین، راه اصلی منتهی به اعتماد به نفس، غرور و افتخار شخصی است. در واقع اگر به ارزش های خود برگردیم، تمام مسائل انسانی، حل و فصل می شوند. هرگاه به شکلی احساس استرس کردید، به درون خود نگاه کنید و بپرسید: “در چه موارد و زمینه هایی ارزش های خود را رعایت نکرده ام؟”

اما چطور می توانید بگویید که ارزش های شما کدامند؟ جواب ساده ای دارد. شما همیشه ارزش های راستین خود را در اعمال خود، به خصوص اگر تحت فشار باشید، بروز می دهید. هرگاه مجبور باشید میان یک رفتار با رفتار دیگر دست به انتخاب بزنید، رفتاری را انتخاب می کنید که در آن لحظه بیشترین ارزش را برای شما دارد.

ارزش ها، در واقع از سلسله مراتبی برخوردارند. شما مجموعه ارزش هایی دارید که برخی از آنها بسیار مهم و برخی دیگر کم اهمیت تر هستند. برای اینکه بگویید کی و چی کاره هستید، باید ابتدا اولویت ارزش های خود را مشخص سازید. بعد از آن می توانید زندگی بیرونی خود را به شکلی قوام بخشید تا با این ارزش ها همخوان شوند.

رفتار گذشته ی خود را وارسی کنید

به روش هایی می توانید به ارزش های راستین خود پی ببرید. قبل از هر چیز، می توانید به گذشته ی خود نگاه کنید. در گذشته زیر فشار چگونه رفتار کرده اید؟ وقتی مجبور به انتخاب بوده اید، درباره ی زمان و پول خود چه انتخابی کردید؟ این جواب ها ارزش های غالب شما را مشخص می سازند.

دیل کارنگی زمانی نوشت: “به من بگویید چه عامل سبب می شود تا کسی بیشترین احساس مهم بودن بکند تا من فلسفه ی او را در زندگی برای تان بازگویم.”

چه عاملی است که به شما احساس مهم بودن می دهد؟ چه عاملی عزت نفس شما را افزایش می دهد؟ چه عاملی به شما احساس غرور و افتخار می دهد؟ در گذشته ی زندگی خود چه موفقیتی به دست آورده اید که به شما بیشترین احساس افتخار و رضایت خاطر را داده است؟

این سوالات راهنمای مفیدی هستند که ارزش های راستین شما را نشان می دهند.

(منبع: هدف، برایان تریسی)

ادامه ی مقالات هدف را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن