IPE logo
IPE logo
عبارت مورد نظر را وارد کنید...
شاید برای شما جالب باشد
bertonix content marketing dmark pwconf startupgrind video marketing استارتاپ گرایند استراتژی های اثر بخش تبلیغات استوری اینستاگرام اشتراک‌گذاری محتوا افزایش دنبال کننده در اینستاگرام افزایش ممبر اندروید ایده های جدید برای توسعه‌ ی کسب و کار در اینستاگرام ایده پردازان ایده پردازم ایمیل مارکتینگ اینستاگرام اینستاگرام مارکتنیگ اینستاگرام مارکتینگ بازار ارز بازار بورس بازار سکه بازاریابی بازاریابی ایمیلی بازاریابی دیجیتال بازاریابی سال ۲۰۲۰ بازاریابی محتوا بازاریابی ویدیویی برتونیکس برنامه ایده پردازان برند سازی برندسازی شخصی بهینه سازی محتوا بهینه سازی موتور جستجو تبلیغات تبلیغات کلیکی تواضع تولید محتوا تولید محتوای ویدیویی تکنیک فروش تکنیک های وبلاگ نویسی تیزر تبلیغاتی خلاقیت دیجیتال مارکتینگ دی مارک راه های بهبود نتایج جستجوی گوگل راهکارهای رشد کسب و کار راهکارهای مدیریتی رخت ایرانی رسانه های اجتماعی رشد غیرمنتظره فروش رهبران ارزش آفرین ریسک سرمایه گذاری سئو ساخت هویت تجاری سرمایه سوپر مارکت شبکه های اجتماعی شبکه‌های اجتماعی شیرینی طراحی لوگو فروش فروشگاه اینترنتی فریلنسر قدرت مذاکره مارکتینگ مارکتینگ پلن محتوا محصول مدیریت مدیریت منابع انسانی مدیریت کسب و کار مشاغل بازاریابی مشتری مداری مصاحبه موفقیت موفقیت در بازار کار میوه فروشی نیلپر هاست و سرور هشتگ وب فارسی وب مارکتینگ وبینار ویدئو مارکتینگ ویدیو ویدیو مارکتینگ پاپکو پخش زنده پول سازی با بازاریابی اینترنتی کارآفرینی کافه تهرون کتابفروشی کسب و کار آنلاین کسب و کار موفق کسب و کارهای اینترنتی کلانا کلمات کلیدی کمپین‌های تبلیغاتی کپی رایتینگ گل فروشی

برداشت‌های نادرست دربارۀ رهبری

برداشت‌های نادرست دربارۀ رهبری

دانشمند سیاسی جیمز مک گرگور برنز اعلام می‌دارد که رهبری ((یکی از پدیده‌های روی زمین است که از همه بیشتر مشاهده و از همه کمتر فهمیده شده است.)) سایر متخصصان نیز احتمال شیوع کج‌فهمی دربارۀ رهبری را رد نکرده‌اند، برای مثال، این گله را داشته‌اند که بیشتر مردم کمترین تصوری دربارۀ ماهیت کلی رهبری ندارند، که ((ماهیت رهبری در جامعۀ ما بسیار ناقص فهمیده شده است))، و اینکه بسیاری از اظهارات عامه دربارۀ آن بی‌معناست. روی هم رفته، این افراد برجسته چنین نتیجه می‌گیرند که نتیجه‌گیری‌های مبتنی بر عقل سلیم در مورد رهبری بیش از آنکه حقیقت باشد به افسانه شباهت دارد.

رهبری کردن کنترل کردن است

بسیاری از مردم، از جمله برخی از رهبران برجستۀ سیاسی، چنین فرض می‌کنند که رهبران خوب این استعداد را دارند که پیروان‌شان را دستکاری و کنترل کنند و آنان را به اطاعت وادارند. برای مثال، هیتلر رهبری را توانایی به حرکت در آوردن توده، خواه از طریق ترغیب و یا خشونت تعریف می‌کرد. اما گفتن اینکه رهبران، اعم از پادشاهان، رؤسای جمهور، رؤسای سازمان‌ها، و اداره کنندگان جلسه‌ها، افرادی هستند که از راه سلطه و اعمال زور در دیگران نفوذ می‌کنند نادرست به نظر می‌رسد. برعکس، واژۀ رهبر را باید به کسانی اطلاق کرد که به نفع گروه و با رضایت گروه عمل می‌کنند. رهبری شکلی از قدرت است، اما قدرت با مردم بودن به جای بر مردم بودن.

به بیانی دیگر، رابطۀ متقابل بین رهبر و پیرو است: بدین ترتیب، رهبری برخلاف اِعمال قدرت محض، از نیازها و آرمان‌های پیروان جدایی ناپذیر است.

رهبری جوابگویی است

مردم اغلب این تصور را دارند که سرنوشت گروه را رهبر تعیین می‌کند. اما زمانی که تیم بازنده می‌خواهد مربی تغییر یابد، اعضای یک کمیتۀ ناکارآمد، به طور خصوصی رئیس را مقصر می‌شمارند، یا کارمندان رئیس خودشان را سرزنش می‌کنند، و سهم خودشان را در عملکرد گروه نادیده می‌گیرند. این اندیشه که یک رهبر خوب تمام گرفتاری‌های گروه را برطرف می‌کند یک افسانه است، زیرا عملکرد گروه به تعامل بین رهبر و باقی اعضای گروه بستگی دارد.

(منبع: پویایی گروه دانلسون.ر.فورسایت ترجمۀ دکتر جعفر نجفی‌زند، دکتر حسن پاشاشریفی)

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بگذارید

avatar
وحيد خسروي
Guest

طول مطالب شما بسیار عالی می باشد و انگیزه مطالعه را در افراد بالا می برد
با تشکر

مرتضی سفیدی
Guest
مرتضی سفیدی

بسیار عالی
درود بر شما