اهمیت طراحی فضای کاری

اهمیت طراحی فضای کاری
مجموع 5 از 2 رای

طراحی-محیط

مطالعات نشان می‌دهد که طراحی فضای کار در موفقیت شرکت مؤثر است. فضای فیزیکی شرکت حتی بر توانایی شما در نگه داشتن نیروهای حاضر و جذب نیروهای جدید مؤثر است.

اینکه در این مطالعات دریافته‌اند، کارکنان می‌خواهند در فضایی روشن با تجهیزات و مبلمان مدرن کار کنند، اصلاً عجیب نیست. آن‌ها به حریم شخصی احتیاج دارند، اما با این وجود می‌خواهند به راحتی به همکارانشان دسترسی داشته باشند.

عنصر کلیدی یک فضای کاری با طراحی خوب آن است که کارکنان همیشه بتوانند از یکدیگر اطلاعات بگیرند. اگر شرکت شما می‌خواهد کار گروهی را تشویق کند، طراحی فضای کاری باید تا حد امکان، تعامل غیررسمی دوستانه را آسان‌تر کند.

مهم نیست چه نوع ساختمانی را برای محل کار خود انتخاب می‌کنید، آنجا باید طراحی ساده و انعطاف‌پذیری داشته باشد که با کار شما همخوانی داشته باشد.

پارتیشن‌ها بسته به نوع کار، مزایا و مشکلات خود را دارند. اگر کارکنان شما سمتی دارند که تمرکز شدید نیاز دارد، لازمه‌ی کارشان داشتن دفتر کاری فاقد عوامل پرت‌کننده‌ی حواس است. اگر کارکنانی دارید که به خاطر نوع کارشان زیاد با تلفن صحبت می‌کنند، ممکن است مکالمات آن‌ها به طور اجتناب‌ناپذیری همکارانشان را آزار دهد.

به کارکنان چه در دفتر مجزا باشند چه در پارتیشن، اجازه دهید اطراف خود را شخصی کنند. اجازه دهید تا حد معقولی عکس‌ها و وسایل شخصی اطراف خود بگذارند. نه تنها کارکنان بیشتر احساس راحتی و نوعی احساس تعلق خواهند داشت، بلکه شما هم خواهید توانست آن‌ها را بهتر بشناسید، و همکارانشان نیز شناخت بیشتری از شخصیت آن‌ها پیدا می‌کنند. داشتن پارتیشن یا دفتری که نشان‌دهنده‌ی شخصیت ساکن آن باشد می‌تواند دوستی‌ها را بیشتر کند، و در نتیجه منجر به کار گروهی کارآمدتری شود.

قبل از اینکه اجازه دهید کارکنان با هیجان دکور خود را طراحی کنند، قوانین لازم را تعیین کنید و بگویید چه چیزهایی نامناسب است. فقط مراقب باشید محدودیتی بیش از حد لازم بر سلیقه‌ی افراد اِعمال نکنید، چرا که این کار خلاقیت را از بین می‌برد و حتی دلخوری ایجاد می‌کند.

(منبع: ایجاد انگیزه در کارکنان ترجمۀ حسام سعیدی)

برچسب ها:

4
دیدگاه بگذارید

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
نیلوفر محسنیMorteza Sefidiوحید خسروی Recent comment authors
  Subscribe  
با خبرم کن
وحید خسروی

نکاتی بسیارعالی و مهم را مطرح کردید ،‌ متشکرم

نیلوفر محسنی
نیلوفر محسنی

متشکر از شما که مطالعه کردید

Morteza Sefidi
Morteza Sefidi

مطلب خوبی بود
خدا قوت
متشکر

نیلوفر محسنی
نیلوفر محسنی

متشکر از شما