انتخاب ها

انتخاب ها
مجموع 5 از 5 رای

انتخاب ها

انتخاب ها

همه ی ما به طرز مشابهی به این دنیا می آییم: برهنه، هراسان و ناآگاه. بعد از آن ورود بزرگ، تمام زندگی ما تا پایان، مجموع کل انتخاب هایی ست که می کنیم. انتخاب های ما می توانند بهترین دوست یا بدترین دشمن ما باشند. می توانند ما را به اهداف مان برسانند یا اینکه بفرستند به کهکشانی بسیار دور.

هر چیزی که در زندگی شماست، به این دلیل وجود دارد که قبلا در مورد چیزی انتخاب کرده اید. هر انتخاب تان رفتاری را شروع می کند که به مرور زمان به یک عادت تبدیل می شود.

اگر انتخاب بدی بکنید، مجبورید دوباره همه چیز را از اول شروع کنید و انتخاب های جدیدی کنید که اغلب سخت تر هستند. اگر اصلا انتخابی نکنید، در واقع انتخاب کرده اید که دریافت کننده ی منفعلی از هر چیزی باشید که سر راه تان قرار می گیرد.

هر تصمیمی، هر چند کوچک و بی اهمیت، مسیر زندگی تان را عوض می کند. اینکه به دانشگاه بروید یا نه، با چه کسی ازدواج کنید، آخرین نوشیدنی الکلی را قبل از رانندگی بنوشید یا نه، یک تماس کاری دیگر بگیرید یا کارتان را تمام کنید و به خانه بروید، همه ی این تصمیم ها مسیر زندگی شما را عوض می کنند. هر انتخاب شما روی اثر مرکب زندگی تان تاثیر می گذارد.

این مقاله و مقاله های آینده، درباره ی آگاه شدن از انتخاب هایی است که که باعث شکوفایی و توسعه ی زندگی تان می شوند. این موضوع، پیچیده به نظر می رسد، ولی سادگی اش متعجب تان خواهد کرد. دیگر ۹۹ درصد از انتخاب های شما ناخودآگاه نخواهد بود.

از خودتان بپرسید که: “چندتا از رفتارهایم را انتخاب نکرده ام؟ چه کارهایی انجام می دهم که انجام دادن شان را آگاهانه انتخاب نکرده ام، ولی در عین حال هر روز انجام شان می دهم؟”

با استفاده از استراتژی های آگاهی دهنده ی مشابه و تقویت آنها با اثر مرکب، می توانید با چنگال های مبهم و مرموزی مقابله کنید که رشته های زندگی تان را پنبه می کنند و شما را به مسیر اشتباه می اندازند. خواهید توانست قبل از ورود به محدوده ی کارهای احمقانه، جلوی خودتان را بگیرید.

بزرگ ترین مشکل شما این نیست که از روی عمد، انتخاب های بد می کنید. اتفاقا حل کردن این مشکل خیلی راحت است. بزرگ ترین مسئله ی شما این است که موقع انتخاب های تان اصلا به آنها توجه نمی کنید. در نصف مواقع حتی از انتخاب کردن آنها آگاه نیستید!

اغلب، نوع تربیت و فرهنگ ماست که انتخاب های مان را شکل می دهد. آنها اینقدر در رفتارها و عادت های روزانه ی ما حل می شوند که به نظر می رسد فراتر از کنترل ما هستند.

آیا تا به حال برای تان اتفاق افتاده، در حالیکه مشغول کسب و کارتان بوده اید و از زندگی تان لذت برده اید، ناگهان با یک انتخاب یا مجموعه ای از انتخاب های کوچک احمقانه، در نهایت، همه ی تلاش ها، زحمات و شتاب زندگی تان را از بین برده باشید، آن هم بدون هیچ دلیل مشخصی؟

شما قصد خراب کردن خودتان را نداشته اید، ولی با فکر نکردن درباره ی تصمیم های تان و نسنجیدن خطرات و نتایج بالقوه ی آن تصمیم ها، خودتان را مقابل عوامل ناخواسته و پیش بینی نشده ای دیده اید. هیچ کس قصد ندارد چاق شود، ورشسکته شود یا طلاق بگیرد، ولی اغلب این عواقب، نتیجه ی مجموعه ای از انتخاب های بدِ کوچک هستند.

منبع: (اثر مرکب آغاز جهشی در زندکی، موفقیت و درآمد شما، دارن هاردی)

ادامه مقالات اثر مرکب را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن