استفاده از حالت بدن برای کمک به برقراری ارتباط

استفاده از حالت بدن برای کمک به برقراری ارتباط
مجموع 5 از 1 رای

حالت بدن

استفاده از حالت بدن برای کمک به برقراری ارتباط

من نمی گویم که شما صد در صد، دقیقا و عینا و بدون هیچ شکی می توانید همه ی جزئیات ذهنِ یک فرد را با نگاه کردن به حالت بدنش بازگو کنید. آنچه می گویم این است که با مشاهده ی حالت بدن دیگران می توانید چیزهای زیادی درباره ی حس و حال و نگرش و وضعیت ذهنی آن کشف کنید.

 مشاهده و ثبت آنچه درباره ی حالات و حرکات یک فرد متوجه می شوید، بینشی به شما می دهد که می توانید به بهترین نحو با او ارتباط برقرار کنید.

قبل از تعامل با هر فرد، نگاه کردن به حالت بدن او به شما کمک می کند تا بهترین روش برخورد با او را تشخیص دهید.

نشان دادن موقعیت اجتماعی از طریق حالت بدن

اگر افراد مقتدر را در ذهن خود مجسم کنید، با واژه های سطح بالا به آنها فکر می کنید. نیازی نیست قد این افراد بلند باشد تا نشان دهند در راس چیزی قرار دارند؛ صرفا بایستی خود را طوری نشان دهند که گویی آنگونه اند. حالت با اعتماد به نفس و پذیرا معمولا مربوط به افراد با موقعیت اجتماعی بالاست. در مقابل، افراد با موقعیت اجتماعی پایین، حالت شان را با یک رفتار احترام آمیز نشان می دهند. وضعیت بدن آنها تدافعی و بسته است.

ایندیرا در یک شرکت بزرگ عمرانی کار می کند. زمانیکه برای ترفیع درجه کاندیدا شد، در میان همکاران مرد او هنگام تصمیم گیری اختلاف نظرهایی بوجود آمد. اگرچه هیچ یک در قابلیت های ایندیرا شک نداشتند، اما چیزی در رفتار او آنها را مردد و نگران می کرد.

وقتی من و ایندیرا روی تاثیرگذاری فردی او کار می کردیم، او گفت که در مقابل افراد با موقعیت بالا به نشانه ی احترام می ایستاده. از آنجا که شرکت دارای ماهیتی سلسله مراتبی است، او همکارانش را افراد مقتدری فرض کرده بود و آنطور که آموخته بود رفتار می کرد. او قوز می کرد، سینه اش را کمی خم می کرد و سرش را اندکی پایین می آورد.

بعد از انجام تمرین هایی هدفمند، با عوض شدن تصورش از خود، وضعیت بدنی اش نیز تغییر کرد. ایندیرا اکنون صاف می ایستد، به راحتی ارتباط چشمی برقرار می کند و با قدرت حرکت می کند و بر خلاف گذشته که زیر دست بود، تبدیل به یک همکار واقعی شده است.

دفعه ی بعدی که در مراسمی شرکت کردید که در آن مردم راحت ایستاده اند و گروه های مختلف با یکدیگر صحبت می کنند، به زبان بدن شان دقت کنید تا دریابید چه کسی آشنا و چه کسی غریبه است. آنهایی که در حالت ایستاده، وزن خود را روی یک پا انداخته غریبه و آنهایی که خم شده اند وسرشان کمی به جلو آمده است آشنا هستند.

در زیر اطلاعاتی تصادفی درباره ی تشخیص موقعیت اجتماعی از روی حالت بدن آمده است:

  • وقتی کسی عمدا به شما احترام می گذارد، رفتار فردی با موقعیت اجتماعی پایین را از خود نشان می دهد.
  • در بسیاری از کشورهای آسیای شرق، خم شدن نشانه ی احترام است.
  • در ارتش، نشانه ی احترام خبردار ایستادن است.

احتمالا در حضور کسی که موقعیت اجتماعی شان برابر یا پایین تر از شماست، دست خود را روی کمر قرار می دهید. در حضور افرادی که در موقعیت بالاتری نسبت به شما دارند، زبان بدن تان متقارن است.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن