از کودکان، در لحظه زیستن را بیاموزید

از کودکان، در لحظه زیستن را بیاموزید
مجموع 5 از 1 رای

از کودکان، در لحظه زیستن را بیاموزید

از کودکان، در لحظه زیستن را بیاموزید

بیشتر کودکان به طور طبیعی در لحظه زندگی می کنند. تجربه کردن “زمان حال” نه تلاشی مرموزانه است و نه کاری بزرگ، بلکه فقط اساسا توجه کمتر به نگرانی ها، دلواپسی ها، پشیمانی ها، اشتباهات، آنچه باید انجام شود، آنچه شما را ناراحت می کند و آینده و گذشته است.

در زمان حال زندگی کردن یعنی بذل توجه کامل به زمان حال، نه آنکه اجازه دهید فکر شما همراه با تجربیاتی پرواز کند که متعلق به حال نیستند. با انجام این کار، از لحظه ی خود لذت می برید و برجستگی کارها و خلاقیت خود را به بهترین شکل بروز می دهید.

مسلم است، منظور ما این نیست که تحت تاثیر گذشته نباشید یا برای دوران بازنشستگی و امثال آن برنامه ریزی نکنید. باید بدانید که موثرترین، قدرتمندترین و مثبت ترین انرژی شما، انرژی امروز و حال است. احساس دلواپسی یا ناراحتی به طور معمول به چیزی در گذشته یا آینده مربوط می شود.

کودکان از طریق احساس خود در می یابند که زندگی سلسله ای از لحظه های حال است. آنها غرق در زمان حال هستند و توجه کامل شان به شخصی است که با او هستند.

به خاطر می آورم؛ من و همسرم پرستاری برای مراقبت از فرزندمان، استخدام کردیم و قصد داشتیم یک شب را برای خوردن شما بیرون برویم.

قبل از آمدن پرستار، من و دخترم در جعبه ی شن او مشغول به بازی بودیم. هنگامی که پرستار از راه رسید، من آماده ی رفتن شدم که ناگهان دخترم فریادی حاکی از خشم و نارضایتی کشید. به نظر می رسید که می گفت: “چطور می توانی خوشی مان را بهم بزنی؟”

بالاخره پس از لحظاتی از آنجا آزاد شدم و خواستیم سوار اتوموبیل شویم که متوجه شدم سوئیچ را داخل خانه جا گذاشته ام، به داخل خانه که برگشتم دیدم دخترم با صورتی سراسر خنده، بار دیگر در جعبه ی شن با پرستار مشغول بازی است.

اما چند دفعه ممکن است چنین حالتی برای یک فرد بزرگسال پیش بیاید؟ این می تواند یک درس عالی برای همه ی ما باشد.

به مرور که این روش را درونی می کنید، در خواهید یافت که توانایی غرق شدن در زمان حال، کیفیتی است که تلاش برای رسیدن به آن بسیار ارزشمند است. با اجرای این روش، توانایی تجربه کردن وقایع عادی را به روشی استثنایی کسب خواهید کرد، در نتیجه احساس ناراحتی شما به زندگی کاهش می یابد و برعکس، لذت بیشتری از آن خواهید برد.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن