اثر موجی

اثر موجی
مجموع 5 از 3 رای

اثر موجی

اثر موجی

می دانم که در مقاله ی گذشته، مثالی زدیم که در آن نتایج، خیلی چشم گیر به نظر می رسند، ولی در واقع موضوع حتی عمیق تر از این حرف هاست. واقعیت این است که حتی یک تغییر کوچک می تواند یک اثر موجی ناخواسته و غیر منتظره بوجود آورد.

بیایید یکی از عادت های بدِ براد را خیلی موشکافانه بررسی کنیم تا درک کنید که اثر مرکب چگونه می تواند به نحوی منفی اثر کند و با ایجاد اثری موجی، کل زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهد.

براد از روی دستورالعملی که از شبکه ی آشپزی یاد گرفته بود، شیرینی مافین می پخت. به نظر می رسید که تحسین همه را برانگیخته بود. او بیش از اندازه شیرینی می خورد ولی به اندازه ای نبود که کسی متوجه شود. به هر حال این غذای اضافی، شب ها براد را بدخواب می کرد و صبح ها با خستگی از خواب بیدار می شد. همین باعث بدخلقی او شده بود.

در نتیجه روی عملکرد او در محیط کارش اثر گذاشت. او بهره وری کمی داشت، در نتیجه بازخورد منفی ایی از رئیسش می گرفت. در انتهای روز مسیر خانه طولانی تر از همیشه به نظر می رسید. همه ی اینها باعث می شد بیشتر به غذا روی بیاورد؛ استرس یکی از دلایل پرخوری اش بود.

کمبود انرژی براد باعث شد، نسبت به قبل تمایل کمتری به پیاده روی با همسرش داشته باشد. در نتیجه همسرش از دست رفتن و کمبود زمان های باهم بودن شان را احساس می کرد و این بی حوصلگی را به خودش می گرفت. در ضمن ورزش نکردن او باعث شد هورمون اندورفین که باعث شادی می شود، در بدنش کمتر ترشح گردد.

اعتماد به نفسش را از دست داد و کم تر برای روابط عاشقانه با همسرش تحریک می شد. براد متوجه نبود فقط می دانست احساس کج خلقی و عصبانیت می کند. او شروع کرد به وقت تلف کردن با تماشای برنامه های دیروقت و شبانه ی تلویزیون. با احساس دوری و فاصله، همسر براد احساس تنهایی می کرد، در نتیجه وقت بیشتری را با دوستان و همکارانش صرف می کرد.

براد نمی دانست که باید به درونش نگاه کند، چون در شبکه های آشپزی و سریال های جنایی، توصیه هایی در مورد روابط دوستانه و پیشرفت شخصی وجود نداشت.

متاسفانه انتخاب های کوچک روزانه ی براد، موجی را خلق کرد که در همه ی جنبه های زندگی شخصی اش، مشکلات و آسیب هایی را بوجود آورد.

البته، اثر همه ی آن حساب کردن کالری های مصرفی و کنکاش های فکری، روی اسکات برعکس بود؛ او کسی بود که جایزه ی رفتارهای مثبتش را می گرفت. به همین سادگی.

خبر خوب این است که اثر مرکب، قابل پیش بینی و قابل اندازه گیری است. آیا این موضوع باعث درلگرمی تان نیست که بدانید فقط با مجموعه ای از قدم های بسیار کوچک و داشتن پایداری در طول زمان، می توانید بنیان های زندگی تان را بهبود بخشید؟ این کار ساده تر است یا اینکه همه ی انرژی و قدرت تان را جمع کنید و کارهایی قهرمانانه انجام دهید، آن هم به قیمت فرسوده کردن خودتان؟

من که حتی از فکر کردن به آن هم خسته و درمانده می شوم، ولی این همان کاری است که مردم انجام می دهند. جامعه، ما را جوری شرطی کرده است که به اثر بخشیِ تلاش های بزرگ به شدت اعتقاد داریم. ولی در واقع، عکس این قضیه صادق است.

منبع: (اثر مرکب آغاز جهشی در زندکی، موفقیت و درآمد شما، دارن هاردی)

ادامه مقالات اثر مرکب را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن