آینده ی خود را خلق کنید

آینده ی خود را خلق کنید
مجموع 5 از 1 رای

آینده ی خود را خلق کنید

آینده ی خود را خلق کنید

در بررسی هایی که طی سال های گذشته روی رهبران صورت گرفته، کیفیت ویژه ای در همه ی آنها شکل بارز داشته است. یک کیفیت است که همه ی رهبران بزرگ در آن مشترک هستند. و آن کیفیت پنداره است. رهبران دارای پنداره هستند، اما غیر رهبرها پنداره ندارند.

رهبران به آینده فکر می نگرند. به این فکر می کنند که به کجا می روند و چه می توانند بکنند تا به مقصد برسند. از سوی دیگر، کسانی که رهبر نیستند بیشتر به حال حاضر فکر می کنند و به مسائل موجود می اندیشند. آنها به گذشته فکر می کنند و نگران آن هستند. به چیزهایی فکر می کنند که توان تغییر آن را ندارند.

با این کیفیت، رهبری را، “آینده نگری” می نامیم. رهبران به خواسته های شان فکر می کنند، به این فکر می کنند که برای تحقق خواسته های خود چه بکنند. خبر خوش این است که وقتی به آینده فکر می کنید، در نقش یک هبر ظاهر می شوید و به زودی به نتایجی که رهبران به آن می رسند، دست پیدا می کنیم.

دکتر ادوارد بنفیلد، استاد دانشگاه هاروارد، بعد از پنجاه سال بررسی و پژوهش به این نتیجه رسیده است که “چشم انداز بلند مدت” مهم ترین عامل تعیین کننده ی موفقیت شخصی و مالی در زندگی است. او می گوید در حالی که در لحظه اکنون تصمیم می گیرید، باید به آینده فکر کنید. این یکی از بزرگ ترین کشفیاتی است که تا به امروز صورت گرفته است.

کمی فکر کنید! هر چه بیشتر به آینده فکر کنید، در لحظه ی حال تصمیمات بهتری می گیرید تا مطمئن شوید که آینده به واقعیت می پیوندد.

در برنامه ی استراتژیک شخصی، باید چشم انداز بلند مدتی از زندگی خود داشته باشید. باید در هر کاری که می کنید، آرمان سازی کنید. یک رویا و خیال پنج ساله ای برای خود در نظر بگیرید و به این فکر کنید اگر وضع به شکلی که شما می خواهید باشد، به کجا می رسید.

اما بزرگ ترین مانع هدف گذاری، داشتن “باورهای خود محدود کننده” است. به عبارت دیگر، در زمینه های مختلف خود را عاجز و درمانده می بینید و در نتیجه ی آن، با دست کم گرفتن خود، یا هدفی را در نظر نمی گیرید و یا هدف های بیش از اندازه ساده و ابتدایی برای خود تعیین می کنید.

تصور کنید محدودیتی در کار نیست

با ترکیب کردن آرمان سازی و آینده نگری، فرایند خود محدود سازی را ملغا می کنید. تصور می کنید همواره از استعدادها و قابلیت های فراوانی برخوردارید که با استفاده از آن می توانید به هدف هایی که برای خودتان در نظر گرفته اید، برسید. تصور کنید که دارای دوستان، قراردادها و روابطی هستید تا درها را به روی شما بگشایند و به آنچه به واقع می خواهید دست پیدا می کنید.

تصور می کنید که هیچ محدودیتی در کار نیست و می توانید برای دستیابی به هدف تان هر کاری را لازم است، انجام بدهید.

(منبع: هدف، برایان تریسی)

ادامه ی مقالات هدف را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن