پیتزا هات

پیتزا هات
مجموع 5 از 1 رای

پیتزا هات
پیتزا هات

برادران کارنی ، دن و فرانک کارآفرینان آمریکایی متولد کانزاس ، بنیانگذاران پیتزا هات هستند.

دن و فرانک کارنی در یک خانواده پر جمعیت متشکل از دوازده کودک و در ویشیتای ایالت کانزاس، که امروزه نیز در آن زندگی می کنند، به دنیا آمدند.

در سال ۱۹۵۸، برادران از مادرشان ۶۰۰ دلار قرض گرفتند و به پیشنهاد یک نماینده املاک خبره که آنها را متقاعد کرد که فروش پیتزا یک کسب و کار آینده دار است ، یک رستوران پیتزا فروشی کوچک را برای دانشجویان باز کردند. اگرچه آنها در مورد پیتزا و یا کسب و کار اطلاعات و تجربه کافی نداشتند ، اما به سرعت و با پشتکار، فنون کار را آموخته و در مدت کوتاهی کسب و کارشان شروع به رشد کرد. اولین شعبه خود را در شهر تاپکا از ایالت کانزاس در سال ۱۹۵۹ افتتاح کردند. پیتزا هات در شهر اگیویل از ایالت کانزاس، اولین شعبه ای بود که طی یک نوآوری خدمات تحویل پیتزا در محل را ارائه داد. تا سال ۱۹۷۷ شعبات پیتزا هات به ۴۰۰۰ افزایش یافت و برادران کارنی تصمیم به فروش آن به قیمت بیش از ۳۰۰ میلیون دلار به PepsiCo گرفتند. فرانک همچنان تا سال ۱۹۸۰ مدیر و عضو هیئت مدیره پیتزا هات باقی ماند.

پیتزا هات قدیم

فرانک در سال ۱۹۹۴ مدیریت یکی از نمایندگی های پیتزا پاپا جان را به عهده گرفت. تا سال ۲۰۰۱، او تعداد نمایندگی های این رستوران را به ۱۳۳ شعبه افزایش داد. او همچنین با خرید یک کارخانه مواد غذایی در ایالت هوستون ، نیاز فروشگاه های ایالات کانزاس، آریزونا، میسوری، کالیفرنیا، تگزاس، هاوایی و چند شهر از جمله شهر خود در ویشیتا و حومه شهر دربی و اندوور را تحت نام تجاری PJ Wichita LLC تامین می کرد.

در اواخر دهه ۱۹۹۰، رقابت پاپا جان با پیتزا هات بالا گرفت. به طوری که طی یک حرکت تبلیغاتی نمایشنامه ای اجرا شد که نشان می داد فرانک در جلسه سهامداران پیتزا هات، با پوشیدن پیشبند پاپا جان می گفت: “متاسفم، بچه ها. من پیتزای بهتری پیدا کردم”

امروز فرانک عضو هیئت مدیره چند شرکت از جمله هولدینگ اینتراست و همچنین رئیس انجمن بین المللی فرانچایز (IFA) و اتاق بازرگانی ویشیتا است.

دن، که پیوندی اجتماعی قوی با شهر خود داشته است، از زمان آغاز فعالیت ۳۰ ساله ی یک سازمان خیریه و کسب و کار غیر انتفاعی، رئیس هیئت تحقیقات بنیادی فلج مغزی کانزاس بوده است. او در هیئت مدیره بنیاد WSU، درمانگاه گوادالوپ و صلیب سرخ ویشیتا بوده است. وی مفتخر به دریافت مدال برجسته ی افتخار و مدال طلای مشاهیر ویچیتا از تالار مشاهیر کانزاس شده است.

ترجمه:امین رضایی