والت دیزنی ، پدر رویا پردازی

والت دیزنی ، پدر رویا پردازی
مجموع 5 از 3 رای

والت دیزنی
والت دیزنی ، پدر رویا پردازی

والت دیزنی در ۱۹۰۱ در شیکاگو به دنیا آمد. والت در مزرعه ی پدری که در نزدیکی جنگلی قرار داشت سالهای اولیه ی زندگی اش را سپری کرد.

در این زمان تفریح او قدم زدن در جنگل و نگاه کردن به حیوانات و صحبت کردن با آنها بود. حیواناتی که بعد ها شخصیت بسیاری از کارتون های او را تشکیل دادند. والت همه ی آنها را به نام می شناخت و بسیاری از ساعات روز را به نقاشی کردن از همین حیوانات می گذراند.

چند سال بعد با رو به وخامت گذاشتن اوضاع مالی خانواده، پدر مجبور به فروش مزرعه و مهاجرت به کانزاس شد.

والت هم باید جنگل و حیواناتی که با آنها دوست بود را ترک می کرد و در روزنامه فروشی پدرش مشغول به کار می شد.

کار والت پخش کردن روزنامه های صبحگاهی بود و البته بابت این کار دستمزدی از پدر دریافت نمی کرد.

با شروع جنگ جهانی اول، والت به ارتش ملحق شد. کارش رانندگی آمبولانس صلیب سرخ بود و با نشان دادن استعدادش در نقاشی، کشیدن پوسترهایی برای راهنمایی های امداد هم به او واگذار شد. زمانی که از جبهه برگشت بدنبال پیدا کردن کاری به عنوان کاریکاتوریست به دفاتر روزنامه و مجله ها مراجعه کرد تا اینکه سرانجام در یک شرکت تبلیغاتی مشغول به کار شد.

کار والت خلاقانه و نو بود. از آنجا که مشتریان از همان سبک کارهای قدیمی هم راضی بودند جای رشد چندانی برای افکار بلندپروازانه ی او وجود نداشت اما والت ناامید نشد.

روزی از استودیو یک دوربین قرض گرفت و با خود به منزل برد. او تصمیم داشت با روش جالبی که به ذهنش رسیده بود از نقاشی هایش عکس بگیرد و آنها را روی یک نوار فیلم، پشت سر هم ذخیره کند.

نتیجه ی کار بسیار بدیع و عالی شد. والت فیلم های کوتاهی با همین تکنیک ساخت و به سینماها پیشنهاد داد تا به عنوان میان پرده به نمایش بگذارند. با پولی که از این راه به دست آمد توانست یک دوربین برای خودش بخرد و همچنین از کار در استودیوی تبلیغاتی هم استعفا داد.

مقصد بعدی والت هالیوود بود.

اگرچه که در آن زمان سیل مشتاقان سینما که به دنبال آینده ی روشن راهی هالیوود شده بودند کار را دشوار می کرد ولی والت به استعداد خودش ایمان داشت.

او تکنیک های جدید را امتحان میکرد و با تغییرات خیلی سریع خود را وفق می داد. با ظهور فیلم های رنگی، والت هم به رنگ بخشیدن به نقاشی هایش پرداخت. مثلا در کارتون بامبی فقط از ۴۸ رنگ سبز مختلف در نقاشی های جنگل استفاده کرد. یا با ظهور صدا ، به کار بروی تکنیک های همگام سازی صدا و تصویر پرداخت.

شخصیت میکی موسِ او از بسیاری از بازیگرانِ زنده مشهورتر شد هر چند که در اوایل کار بسیاری از تهیه کنندگان به کاراکتر میکی روی خوش نشان ندادند و آن را جدی نگرفتند.

به زودی به قدری کار وسعت گرفت که والت آموزشگاهی برای کاریکاتوریست هایش تاسیس کرد تا از تکنیکهای جدید ، عقب نمانند.

آموزشگاههای دیزنی به زودی شکل باغ وحش به خود گرفتند چرا که والت معقتد بود که کاریکاتوریست ها باید از نزدیک رفتار و خواب و خوراک حیوانات را ببینند و با آنها زندگی کنند.

سرانجام والت در ۱۹۳۸ اولین فیلم بلند خود به نام سفید برفی را تولید کرد. سفید برفی حاصل دو سال کار پرتلاش بود و یکی از شاهکارهای والت دیزنی محسوب می شود.

اندکی بعد والت استودیو کارتون سازی خود با هزار و پانصد پرسنل را در کالیفرنیا احداث کرد و به همان شخصیتی دست پیدا کرد که زمانی به خود قول داده بود. او مدیر یک مجموعه ی بزرگ و پیچیده هنری بود و به استقامت و مهارت حرفه ای خودش تکیه داشت و با استفاده از آن به رویای میلیون ها کودک در سراسر جهان رنگ زد.

میراث والت حتی بعد از مرگش در ۱۹۶۶، الهام بخش بسیاری از کودکان و بزرگسالان در سراسر جهان باقی ماند و بدون شک وجود این مغز مبتکر و خلاق باعث شد تا دنیا مکان زیباتری برای زندگی باشد.