دانکین دونات

دانکین دونات
مجموع 5 از 1 رای

دانکین دونات
دانکین دونات

ویلیام روزنبرگ یک کارآفرین آمریکایی بود که در سال ۱۹۵۰ در ماساچوست، یک فروشگاه شیرینی پزی با نام تجاری ” Dunkin Donuts ” احداث کرد. دانکین دونات تا پایان سال ۲۰۱۱ با بیش از ۱۰.۰۰۰ شعبه زنجیره ای در ۳۲ کشور یکی از قوی ترین برند های صنعت غذایی به شمار می رود.

روزنبرگ در بوستون متولد شد و یکی از چهار فرزند ناتان روزنبرگ، صاحب خواروبار فروشی روزنبرگ بود. روزنبرگ در بخش کارگری دورچستر بوستون رشد و در مدارس دولتی تحصیل کرد. با توجه به مشکلات مالی، او مجبور شد از کلاس هشتم مدرسه ترک تحصیل کرده تا به خانواده اش کمک کند. او از بستنی فروشی شروع کرد و حالا در سن بیست و یک سالگی به مدیریت فروش ، نظارت بر تولید، حمل و نقل و مدیریت ۴۰ تا ۱۰۰ کامیون ارتقا پیدا کرده بود.

در آغاز جنگ جهانی دوم، او به شرکت فولاد بیت لحم در Hingham، ماساچوست پیوست. او بعدها به اولین نماینده اتحادیه ی یهودی تبدیل شد. پس از جنگ، روزنبرگ ۱۰۰۰ دلار قرض گرفت تا با اضافه کردن به ۱۵۰۰ دلار خود و با استفاده از دانش خود در صنایع مواد غذایی اولین شرکت خود را با نام “Industrial Luncheon Services” افتتاح کرد که بین کارگران کارخانه های حومه بوستون غذا ، قهوه ، دونات و اسنک توزیع می کرد. روزنبرگ با ابتکارش کامیون های حمل بخصوص خود را با نوآوری هایی همچون طراحی اشکال ساندویچ و اسنک روی قفسه های فولادی ضد زنگ تهیه کرد. در زمانی کوتاه، او صاحب ۲۰۰ کامیون غذا، ۲۵ فروشگاه کوچک و یک کارخانه تولیدی شده بود. با توجه به اینکه چهل درصد درآمدش از قهوه و دونات بود، او یک فروشگاه که متخصص در این محصولات بود را با نام “Kettle Open”  باز کرد و بعدها به “Dunkin Donuts” تغییر نام داد. روزنبرگ به جای پنج نوع دونات که به طور سنتی ارائه می شد ، ۵۲ نوع مختلف از دونات را ارائه می داد.

در سال ۱۹۶۸، روزنبرگ مزرعه معروفی بنام Wilrose Farm را در نیوهمپشایر انگلستان خرید. پس از تشخیص سرطان ریه اش در سال ۱۹۷۱، او عمدتا زمان خود را به مزرعه اختصاص داد و سرانجام در سال ۱۹۸۰ وی Wilrose Farm را به دانشگاه نیوهمپشایر اهدا کرد.

 

ترجمه شده توسط تیم تولید محتوا ایده پردازان