جوان ۳۱ ساله، کارآفرین و میلیاردر موفق

جوان ۳۱ ساله، کارآفرین و میلیاردر موفق
مجموع 4.7 از 7 رای

ایده پردازان
جوان ۳۱ ساله، کارآفرین و میلیاردر موفق
چگونه کارآفرین شویم؟

در کشور عده‌ای از جوانان هستند که معتقدند سکوی پرش برای رسیدن به کار مناسب، مدارج علمی بالا و وجهه اجتماعی خوب فقط با اراده و تلاش شخص است. یکی از این جوانان که در استان تهران زندگی می‌کند و توانسته امروز با تکیه بر همین اعتقاد در سن ۳۱ سالگی به یک کارآفرین موفق تبدیل شود،‌ وحید خسروی، مدیرعامل شرکت ایده‌پردازان است.

وی که به گفته خودش کار را از همان دوران راهنمایی با کار در دفتر کانون شروع و در ۱۸ سالگی با مسافرکشی آغاز کرده، معتقد است که هیچ دستی بالاتر از دست خدا نیست و برای شروع کار الزاماً نباید سرمایه مالی هنگفتی در دست داشت؛ ضمن اینکه پیش بردن کارها در عین بهره‌مندی از علم است که افراد را به موفقیت می‌‌رساند.

با این جوان کارآفرین موفق، به گفت‌وگو نشستیم تا علت موفقیتش را از زبان خود او جویا شویم.

داستان علاقه شما به کار از کجا آغاز شد؟

به نظر بنده،‌ تمام کارهایی که از کودکی تا جوانی انجام می‌دهیم، همگی آن‌ها در کارهای آینده ما تاثیر دارد. در زمان ابتدایی شروع به نقاشی کشیدن کردم و در یکی از دفتر نقاشی‌هایم تاریخ شروع و اتمام را یادداشت کردم. اما متوجه شدم که زمان نقاشی کشیدنم طولانی شد، تصمیم گرفتم که سرعت نقاشی کشیدنم را بالا ببرم. اما وقتی سرعت را افزایش دادم خیلی مواقع به ضررم تمام شد. در انتها به این نتیجه رسیدم که سرعت و کیفیت باید همراه با یکدیگر باشند. در آن زمان بدون اینکه آموزشی ببینم، کارهایی را انجام دادم که باعث شد تجربه فراوانی را کسب کنم. در دوران راهنمایی مسئول کتابخانه بودم و تجربه‌های فراوانی از جمله کد بندی کتاب‌ها و سیستم آموزشی فراگرفتم. در این مسیر متوجه مشکلات زیادی در سیستم آموزش و پرورش کشور شدم. به نظرم نباید برای استفاده از کتابخانه پول پرداخت کرد. در همان دوران با شرکت در اردوهای مختلف مسئولیت‌هایی را عهده‌دار بودم که در حال حاضر وقتی به دوران گذشته نگاه می‌کنم، متوجه می‌شوم که چقدر تجربه آن مسئولیت‌ها در دوران فعلی من فایده داشته است.

وحید خسروی

شروع اولین کسب‌و‌کار

در همان دوران با مدیر کانون ارتباط برقرار کردم و متاثر از وی، فن بیان و اعتماد به نفس را یاد گرفتم و از آن زمان بود که اولین کسب و کار من شروع شد.

در آن سال کلوپ کانون را گرفتم و کار خدمات کامپیوتری از جمله رایت CD و ….. را برعهده گرفتم.

به علت اینکه پدر سرمایه‌داری نداشتم، یاد گرفتم همه کارهایم را بدون هزینه یا با هزینه کم انجام دهم. به عنوان مثال تابلو ویدیو کلوپ را با استیکر ساختم و با تور ماهیگیری و کاغذ پوشالی سقف را تزیین کردم. در نهایت با همه این‌ اقدامات، کار در کلوپ برای من سودی نداشت و من در آنجا اولین ورشکستگی را تجربه کردم. روزی که حساب و کتاب کردم، متوجه شدم اصل و فرع پول رفته است. در آنجا بود که یاد گرفتم، حسابداری و مدیریت مالی داشته باشم و از سود دریافت شده هزینه کنم نه از اصل پول.

در همان زمان مدیر کانون عوض شد و مدیر جدید کانون، کلوپ را به یک شخص دیگری اجاره داد و چون من توان پرداخت اجاره نداشتم، به ناچار آنجا را ترک کردم.

بازاریابی همراه با ورود به دانشگاه

در همان سال در کنار درس خواندن در مقطع پیش‌دانشگاهی، گواهینامه رانندگی را دریافت کردم و با ماشین پدرم شروع به مسافرکشی کردم. البته به لحاظ خانوادگی وضعیت بدی نداشتیم؛ اما همیشه با خودم فکر می کردم که باید پول در بیاورم و شروع به پول درآوردن نیز کردم. من در آن زمان به جز یک خط تالیا، هیچ سرمایه دیگری نداشتم.

در همان سال رشته کامپیوتر در دانشگاه سمنان قبول شدم و مجبور به ترک تهران شدم. اما دست از تلاش نکشیده و در آن چند ماه کار بازاریابی گسترده‌ای انجام دادم. با دوستانم مکانی را برای کار اجاره کرده بودیم و در کنار کار بازاریابی پخش عروسک، آویزهای موبایلی را در کوله پشتی ام گذاشته و به مغازه موبایل فروشی‌ها می رفتم و آنها را تا شب به پول تبدیل می کردم. خیلی مواقع نیز در گیت مترو به علت داشتن این وسایل به مشکل برمیخوردم که با صحبت کردن و اینکه دانشجو بودم اجازه خروج آنها را می دادند.

اکنون که به همان زمان‌ها فکر می‌کنم، احساس غرور و خیلی خوبی به جهت تلاش و پشتکاری که داشتم، میکنم.

به خواست خدا در تکمیل ظرفیت دانشگاه گرمسار در رشته برق الکترونیک قبول شدم و به آنجا منتقل شدم و می توانستم هر روز به تهران برگردم که همان وقت در یک شرکت به مدت دو ماه استخدام شدم و کار لحیم کاری انجام می‌دادم. اما به علت اینکه مدیر آن مجموعه به علت یک اشتباه کوچک بنده، بد صحبت کرد، بعد از دوماه از آنجا خارج شدم. کار در آن شرکت باعث یک تجربه دیگر شد و یادگرفتم که با پرسنل مجموعه‌ام بد صحبت نکنم و آنها را از مجموعه فراری ندهم.

 

اگر بخواهیم ۱۰ سال بعد موفق بشویم، باید از همین امروز تلاش کنیم

من در حال حاضر اکثر تجربیات خود را از همان (اردوها، مغازه کانون، شرکت) دارم و باید گفت که تک تک کارهای ما در آینده تاثیرگذار است.

در سال ۸۶ وارد تیم رباتیک شده و سپس داور مسابقات رباتیک شدم و شروع به کار کردن در این حوزه کردم. اما به علت اینکه چیز زیادی یاد نمیگرفتم این کار را نیز کنار گذاشتم.

مدتی کار حسابداری برادرم، طراحی سایت و کارهای IT انجام می دادم؛ اما به صورت هدفمند و متمرکز نبود. اما تجربیات بسیار خوبی را به دست آوردم. همچنین در یک مرکز چاپ عکس شروع به همکاری برای تبلیغات در لیوان، خودکار، نایلکس انجام دادم. در آن جا یاد گرفته بودم که در کارم باید متعهد باشم و اگر در برخی از کارهایم مشکلی وجود داشت تا زمانی که آن را رفع نکنم پولی دریافت نمی‌کردم. اما در مجموع به علت اینکه صنعت چاپ به من استرس زیادی وارد می‌کرد که یکی از دلایل آن متعهد نبودن خود افراد در صنعت چاپ بود، از این کار نیز کناره‌گیری کردم.

 

ورود به کار اصلی

سال ۸۸ تصمیم گرفتم که با دو تا از دوستانم یک سایت مرجع برق مرتبط با درسم،‌ راه‌اندازی کنم و کار تبلیغات را با اینکه سودآور بود حذف کنم، سایت تبلیغات را به یکی از دوستانم سپردم و فقط ارسال پیامک را به علت اینکه تازه ایجاد شده بود و مشتری‌ها با من آشنایی داشتند، نگه داشتم.

سایتی با برندIPelectronic.com  را در ۱۱ خرداد ۸۹ افتتاح کردیم و تا یک سال نیز خدمات خود را بر روی این دامنه عرضه کردیم. بسترهای خوبی پایه گذاری شده بود اما هنوز به رسمیت شناخته نمی‌شد. برای آماده سازی شرایط کاری و ورود به دنیای تجارت آنلاین، زمان نیاز داشتیم، زمانی نه چندان طولانی اما سرنوشت ساز. پس در تابستان ۸۹ شرکت را ثبت رسمی کردیم و وجهه قانونی گرفتیم.

تقاضا و تعداد مشتریان سایت رو به افزایش رفت. کار SMS به حدی پیشرفت کرد که در نهایت باعث شد، ما از سایت مرجع برق غافل شویم. شروع به افزایش فروش پیامک در همان سایت کردیم و در همان زمان نمایندگی فروش سامانه پیامک برای اولین بار توسط ما راه اندازی شد.

وحید خسروی

ما، ایده پردازانی ها، بدون محدودیت اندیشیدیم، بدون محدودیت کار کردیم و بدون محدودیت به سمت جلو حرکت کردیم

در سال ۸۹ در نمایشگاه الکامپ شرکت کردیم. البته به علت اینکه سرمایه زیادی نداشتیم با یک میلیون تومان پول که از صندوق خانوادگی گرفتیم، در نمایشگاه شرکت کردیم. غرفه ما در نمایشگاه ۲۰ متر بود و با کمترین تجهیزات و امکانات شروع به ارائه کردن نمایندگی سامانه پیامک کردیم. با یک پرینتر جوهر افشان و با کلی زحمت در چهار روز نمایشگاه بروشور چاپ میکردیم. بعد از نمایشگاه بود که یک نیرو استخدام کردیم و کلیه تجهیزات دفتر را به سختی و با هزینه بسیار پایین خریداری کردیم.

 

مدیریت درست یک شکست، می‌تواند منجر به پیروزی شود

کم کم از سود پول‌هایی که در می آمد، شروع به گرفتن نیروی بیشتر کردیم. اما اشتباهاتی نیز داشتیم. مثلا وقتی شرکت را به ثبت رساندیم، نمیدانستیم که باید، پلمب دفاتر بگیریم که سر این قضیه ضرر مالیاتی دادیم و به جهت اشتباهات دیگری در همان سال اول منجر به پلمپ دفتر شد که همه این موارد به علت بی اطلاعی بود. ما در این راه با مشکلات زیادی از جمله مشکلات مالیاتی، نحوه ساختار داخلی شرکت، مدیریت و بیمه پرسنل روبرو بودیم ولی توانستیم با آنها مقابله کرده و امروز به اینجا برسیم.

اقدام فوری و پرریسک در کارآفرین شدن موثر است

بزرگترین دارایی شرکت در حال حاضر که باعث شده میلیاردی شود، خریدن دامین و سرورهای مختلف سایت بود. مثلا در همان ابتدا من دامین‌های مختلفی از جملهsms.ir، Server.ir ، cms.ir، mms.ir، Inbox.ir را خریدم که همه در آن زمان، من را مورد سرزنش قرار دادند. خریدن دامین در آن موقع مانند کسی بود که برود بیابان بخرد. اما الان همین دامین ها جزء بزرگترین دارایی میلیاردی شرکت محسوب می‌شود.

اجاره ملک ساختمان پدری برای ایده‌پردازان

زمانی که ما به مرحله‌ای از پیشرفت رسیدیم تصمیم گرفتیم که مکانی را اجاره کنیم. پدرم یک ملکی داشت که اجاره داده بود و وقتی دید که ما به دنبال ملک هستیم، در ابتدا یک طبقه از آن ملک را به ما اجاره داد. کم کم با فروش بیشتر و کسب سود بیشتر، تعداد طبقات را افزایش دادیم.

ایده پردازان

ایده پردازان بدون رانت بزرگ شد

بیشترین کاری که طی این سال ها تا به امروز باعث موفقیت ما شد، تلاش مجموعه بدون رانت بود. ما نه سرمایه‌گذار داشتیم و نه رانتی داشتیم. هنوز هم داریم این تلاش را با کمک کلیه پرسنل ادامه می دهیم.

 

باید بزرگ فکر کرد و کوچک شروع کرد

اصل شروع کار در این است که بزرگ فکر کنیم و از کوچک آغاز کنیم که این بهترین و درست‌ترین کار است. اما وقتی بخواهیم از بزرگ شروع کنیم، به طور قطع با شکست مواجه می‌شویم. مگر آنکه سرمایه‌گذار قوی پشت صحنه داشته باشیم.

ما در این مسیر شکست‌های زیادی خوردیم، سایت فیلتر شد، بدهی مالیاتی به وجود آمد، سرمان کلاه رفت؛ کارآفرینی در کنار جذابیت‌هایی که دارد اما بسیار پرچالش است که ما نیز در این راه بی بهره نبودیم؛ اما توانستیم با برنامه‌ریزی همه آن‌ها را پشت سر بگذاریم. جنگجو بودن، آماده بودن و آرامش داشتن برای هر اقدامی علیه شرکت، ‌یکی از مهمترین کارهاست.

متاسفانه در کشور ما ما در اکثر زمنیه ها قانون کافی وجود ندارد؛ مخصوصا در حوزه IT. مثلا در یک موردی، شخص با کارت دزدی از ما خرید کرد که ما را در این قضیه مقصر دانستند که به علت نداشتن قانون کافی نه تنها نتوانستیم برخی از این مبالغ را برگردانیم، بلکه تا به امروز نیز مدام درگیر کارهای دادگاهی نیز هستیم.

مصمم بودن اولویت اصلی کارآفرین است

مسیر کارآفرین و میلیاردر شدن، مسیر پرپیج و خمی است که ۵ درصد آن ایده است و ۹۵ درصد آن تلاش است. در این مسیر فقط آدمای جنگجو و آماده می‌توانند باقی بمانند و موفق شوند.

در استارتاپ‌ها فکر می کنند که فقط ایده مهم است، اما آن چیزی که مهم است جنگجو بودن، آمادگی داشتن، آرامش داشتن در برابر چالش‌ها و تلاش است. استارتاپ ها در دنیا بالای ۹۵ درصد شکست می خورند و در ایران بالای ۹۹ درصد شکست می خورند. متاسفانه برخی از واقعیت‌ها را در این مسیر به شرکت های استارتاپی نمی‌گویند. اینکه برای کسب و کار استارتاپی باید چه مسیری بریم. مثلا نیرویی داشتم که یک شبه توهم کسب و کار بزرگ میلیاردی با یک کد به ذهنش رسید و از اینجا خارج شد که متاسفانه با شکست روبرو شد.

باید گفت که بسیاری از این استارتاپ های بزرگ که امروز موفق شده‌اند، پشت صحنه به یک سرمایه‌گذار بزرگ وصل هستند.

در ایران به هیچ وجه نمی توان برای داشتن سود و یا هزینه‌های شرکت در آخر ماه یا سال برنامه‌ریزی داشت که همه اینها متاسفانه ناشی از اقتصاد بیمار کشور است.

وحید خسروی

پیشرفت روز افزون شرکت ایده پردازان

در سال ۱۳۹۰ شرکت در حال گسترش بود و پیشرفت روزافزون آن کاملا مشهود بود ، شرکت برای افتتاح سایت sms.ir زیرساخت های لازم مانند استخدام برنامه نویسان ، طراح ، کارشناس تبلیغات ، کارشناس بازرگانی و … را ایجاد کرد و پس از برنامه ریزی و زمانبندی کارها ، کار آغاز شد در سال ۱۳۹۱ ایده پردازان با هدف اشتغال زایی مستمر و با بیش از ۴۰۰ نماینده فعال و ارائه خدمات به انتخاب بیش از ۵۰۰۰۰ ارگان، سازمان، شرکت و اشخاص حقیقی و نیز تعهد به اجرای فعالیت های با کیفیت و مطابق با استانداردهای روز و نیز با تکیه بر اعتماد کاربران خود تارنمای پیامکی ایران زمین را با نام www.sms.ir به مردمان این مرز پرگهر معرفی کرد ، قبل از آن تمامی کاربران از سایت IPelectronic.com استفاده می کردند.

در سال ۱۳۹۲ ایده پردازان برای گسترش خدمات و با توجه به نیاز مشتریان به خدمات هاستینگ ، دامنه و طراحی سایت کار را برای اجرا و پیاده سازی دو سایت CMS.ir برای طراحی سایت و server.ir برای ارایه خدمات هاستینگ ، دامنه و سرور آغاز کرد و همانند قبل برنامه ریزی و استراتژی های لازم چیده شدند که در حال حاضر از محصول جدید آن به نام اِیروسرور در نمایشگاه الکامپ رونمایی کرده ایم. سال ۱۳۹۳ یکی از سال های پر از تغییر و تحول بود ، سایت های cms.ir و server.ir افتتاح شدند و برای این که نظم سازمانی شرکت حفظ شود، سایت ipe.ir با رنگ زرد و مشکی و با شعار ایده هایی برای تغییر به عنوان سایت اصلی و رسمی شرکت معرفی شد و سایر سایت ها زیرمجموعه این سایت شدند ، در این سال علاوه بر افتتاح سایت های فوق سامانه پیامک جدید و منحصر بفرد ایده پردازان رونمایی شد و شعار ایده هایی برای تغییر به واقعیت تبدیل شد. سال های ۹۴ و ۹۵ سالهایی سراسر تغییر برای ایده پردازان بود. تغییرات عمده در عملکردهای تمامی بخشها و پوست اندازی های چشمگیر در نرم افزارهای ارائه شده از جمله عمده تغییرات اساسی این سالها بود.

همکاری با بنگاه‌های بزرگ، موسسات خصوصی، مراکز آموزشی، نهادهای دولتی و …

ایده پردازان با بسیاری از بنگاه های اقتصادی و غیر اقتصادی کشور در حال همکاری می باشد. این پشتیبانان شامل شرکت ها و موسسات خصوصی, فروشگاه ها و مراکز خرید، دانشگاهها و مراکز آموزشی-پژوهشی، ارگان ها و نهادهای دولتی، مراکز مذهبی ، مساجد و هیئت ها ، بانکها و بیمه ها و سایر مشاغل می باشند و بسیاری از مشاغل و کاربران دیگر را نیز شامل می شود ، مهم نیست که شغل شما چیست ، تمامی مشاغل می توانند از خدمات سامانه پیام کوتاه بهره مند شوند . تا پایان اسفند ماه ۱۳۹۵ بیش از ۱۰۰۰۰۰ نفر ، بصورت مستقیم و غیر مستقیم از خدمات ایده پردازان استفاده می کنند و ایده پردازان خدمت رسانی به این هموطنان را برگی از افتخارات خود می داند. سامانه پیامک ایده پردازان می تواند برای شرکت ها و موسسات خصوصی کاربردهای مختلفی ، مانند ارسال پیامک تبریک تولد یا مناسبات خاص ، ارسال پیامک تبلیغاتی از روی نقشه یا بر اساس محدوده ، باشگاه مشتریان، همکاری در فروش، ارسال از دکل ایرانسل ، ارسال پیامک های هوشمند با نام برای ارسال اطلاعات خاص ، پیامک های یادآوری برای یادآوری سررسید چک ها و … را داشته باشد.

چشم انداز پیش رو

از اهداف بلند مدت ایده پردازان، رسیدن به نقطه ای است که خدمات و سرویس های خود را در مقیاس جهانی عرضه کند و در کنار بزرگان این حوزه، به کاربرانی از سرتاسر جهان خدمات دهی نماید.

گذر از تلاطم های ۸ ساله، به بهترین شکل ممکن و بیش از پیش تیم ایده پردازان را یکپارچه و همدل کرده است و هر یک از اعضای آن را مصمم تر از گذشته برای انجام کاری متفاوت آموزش داده است.

قله های پیش رو هیچ ترسی برای ایده پردازان ایجاد نمی کند، چرا که می داند از پس این قله ها، قله های به مراتب سختتر و مرتفع تر را پیش روی خود خواهد داشت.

محصول پیامک ایده پردازان

محصولاتی که در اختیار مشتریان گرامی قرار داده می شود شامل سامانه پیامک(نرم افزار پیامک)، شماره اختصاصی و امکان ارسال و دریافت اس ام اس می باشد که تماماً در سامانه پیامک گنجانده شده است .