آدولف داسلر ، موسس آدیداس

آدولف داسلر ، موسس آدیداس
مجموع 5 از 2 رای

آدیداس
آدولف داسلر ، موسس آدیداس

شرکت بزرگ آلمانی که توانست طی سالیان گذشته خود را به عنوان معتبرترین برند ورزشی جهان معرفی نماید، در اصل در سال ۱۹۲۴ توسط یک آلمانی به نام «آدولف داسلر» و با اسم «گبرودر داسلر شوفابریک » تاسیس شد. بعدها در سال ۱۹۴۸ نام «آدیداس» به خود گرفت.  این هلدینگ بزرگ، شرکت تولید پوشاک ورزشی «ریباک»، شرکت لوازم گلف «تیلورمِید»، و شرکت «راک پورت» را تحت مدیریت دارد.

دومین برند معتبر جهان ورزش و اولین برند معتبر اروپا، توسط مردی بنیانگذاری شد که در یک خانواده کارگری رشد یافت. پدر، یک کارگر تولیدی کفش بود و مادر مدیریت یک خشکشویی را بر عهده داشت. دوران مدرسه اش که تمام شد، سر به سودای کار در کنار پدر در کارخانه تولید کفش سپرد. پس از جنگ جهانی اول، یک شرکت تولید چینی تاسیس کرد و کمی بعد هم پا در بازار تولید چرم گذاشت.

 «هرتزوگن آوراخ» زادگاه مادری بود و آدولف داسلر که او را «آدی» صدا می کردند، برای وسعت دادن به خشکشویی مادر و شراکت با برادر در کار تولید کفش به آنجا بازگشت. بی برقی های متناوب آنها را آزار می داد و در بدترین شرایط با پدال های مولد برق کار می کردند. سال ۱۹۳۶ شد و آدی برای فروش محصولاتش با یک ساک راهی دهکده بازیهای المپیک گردید تا «جسی اُوِنز» قهرمان دوومیدانی المپیک را متقاعد به خرید کفش های ورزشی تولیدی خود کند. اونز، متقاعد شد و خرید. همان کفش ها، برای داسلر تاریخ ساز شد و ورق زندگی او را برگرداند. اونز ۴ مدال طلای المپیک را در آن سال بدست آورد و در مقابل همه رسانه ها تایید کرد که کفش ها تاثیر زیادی در روند کار او داشته است . شهرت داسلرها بالا گرفت و تا قبل از شروع جنگ جهانی سالانه ۲۰۰ هزار جفت کفش ورزشی فروختند

 اما داستان انشعاب کارخانه دو برادر به جنگ جهانی دوم برمی گردد. در این مورد روایتی وجود دارد: پیش از جنگ جهانی دوم، داسلرها به حزب نازی پیوستند. رادولف خود را به سران حزب نزدیکتر کرد و این امر موجب اختلاف آدولف که نسبت به تداوم جنگ بدبین بود، شد. با بازداشت رادولف توسط نیروهای آمریکایی در سال ۱۹۴۳، این شائبه برای او به وجود آمد که آدولف او را لو داده است و سال های بعد رادولف این امر را دلیل جدایی از برادرش و در نتیجه، تاسیس شرکت پوما دانست.

برادرها در سال ۱۹۴۷ به طور رسمی از هم جدا شدند. رودی شرکت جدیدی به نام «رودا» که مخفف نامش بود تاسیس کرد. این شرکت بعدها به «پوما» تغییر نام داد. آدولف نیز در ۱۸ آگوست ۱۹۴۹، شرکت «آدیداس» که مخفف نامش آدی داسلر بود را تاسیس کرد.هرچند بسیاری از مردم فکر می کنند که آدیداس مخفف جمله انگلیسی «هر روز درباره ورزش رویاپردازی می کنم» است، اما در واقع، این نام مشتق شده از اسم و فامیل آدولف داسلر است.

در شهر زادگاه داسلرها هنوز هم مردم مانند طرفداران دو تیم فوتبال یا طرفدار آدیداس هستند و یا طرفدار پوما. هر چند که سالهاست آدیداس در تولیدات جهانی گوی سبقت را از پوما و بقیه برندها ربوده و با تولید تجهیزات ورزشی بازیهای جام جهانی و جام ملت های اروپا دو تا از بزرگترین رویداد های ورزشی دنیا را در اختیار دارد.