۵ استراتژی برای ریشه کن کردن عادت های بد

۵ استراتژی برای ریشه کن کردن عادت های بد
مجموع 5 از 9 رای

ریشه کن کردن عادت های بد

۵ استراتژی برای ریشه کن کردن عادت های بد

شما عادت های تان را یاد گرفته اید، بنابراین می توانید فراموش شان کنید. اگر می خواهید کشتی زندگی تان در یک مسیر جدید حرکت کند، اول باید لنگر عادت های بد که شما را زمین گیر کرده است، از جا بکنید. کلید کار این است که نیروی چرای تان را چنان قدرتمند سازید که میل شما را به خشنودی آنی را در هم بشکند. برای این کار یک استراتژی جدید می خواهید:

  • کشف محرک ها

به فهرست عادت های بدتان نگاه کنید و تعیین کنید چه چیزی هر کدام را تحریک می کند. چیزی را کشف کنید که من به آن “چهار سوال بزرگ” می گویم که پشت هر عادت بدی قرار گرفته اند؛ چه کسی، چه چیزی، چه وقتی و چه جایی؛ مثل:

  • آیا وقتی کنار شخص خاصی هستید، احتمالش بیشتر می شود که نوشیدنی الکلی بیشتری مصرف کنید؟
  • آیا زمان خاصی هست که انگار مجبورید یک چیز شیرین بخورید؟
  • چه احساسات و هیجاناتی هستند که عادت های بد شما را تحریک می کنند؛ استرس، خستگی، خشم، درماندگی؟
  • چه موقعیت هایی، عادت های بد شما بر می انگیزند؛ نشستن داخل ماشین تان، قبل از جلسات بازبینی عملکردتان، ملاقات با خویشاوندان؟ مواقعی که در خطر جسمی قرار دارید؟

دوباره، دفترچه تان را بردارید و محرک های تان را یادداشت کنید. همین کار ساده، به تنهایی آگاهی شما را زیاد می کند. البته این همه ی کاری نیست که باید انجام بدهید.

  • پاکسازی خانه

اگر می خواهید نوشیدنی الکلی را کنار بگذارید، باید قطره قطره اش را از خانه تان حذف کنید. باید از جام ها و وسایل زینتی که موقع مصرف نوشیدنی های الکلی از آنها استفاده می کنید، خلاص شوید. اگر می خواهید نوشیدن قهوه را کنار بگذارید، قهوه سازتان را جمع کنید و آن کیف پر از قهوه تان را به همسایه ی خواب آلودتان بدهید.

اگر می خواهید غذاهای سالم تری بخورید، قفسه های آشپزخانه تان را از همه ی انواع غذاهای ناسالم خالی کنید و خریدشان را متوقف کنید. این حرف ها را هم بگذارید کنار که فقط به این دلیل که خودتان نمی خواهید آن غذاها را مصرف کنید، عادلانه نیست که دیگر اعضای خانواده تان را هم از خوردن شان منع کنید. به من اعتماد کنید.

  • جایگزین کردن

یک بار دیگر به فهرست عادت های بدتان نگاه کنید. چگونه می توانید آنها را تغییر دهید که دیگر اینقدر مضطرب نباشند؟ همه ی کسانی که من را می شناسند، می دانند عاشق این هستم که بعد از غذا، چیزی شیرین بخورم. من عادت خوردن سه اسکوپ بستنی با تکه های موز (۱۲۵۵ کالری) را با دو شکلا هرشی (۵۰ کالری) جایگزین کرده ام.

شخصی که قبلا برای من کار می کرد، عادت داشت روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان نوشابه ی رژیمی بنوشد. به او توصیه کردم که این عادت را با آب گازدار و اضافه کردن لیموی تازه یا آب لیمو یا آب پرتقال تازه چایگزین کند. او به مدت یک ماه این کار را انجام داد و البته پی برد که حتی آب گازدار هم نمی خواهد و آن را با آب جایگزین کرد.

سرگرم این بازی شوید و ببینید چه رفتارهایی را می توانید جایگزین یا حذف کنید یا اینکه تغییرشان دهید.

  • آرام شروع کنید

من نزدیک اقیانوس زندگی می کنم. هر وقت می خواهم برای شنا بروم، اول، غوزک های پایم را با شرایط جدید وفق می دهم، بعد آرام آرام در آب راه می روم تا آب به زانوهایم برسد، بعد به کمر و قفسه ی سینه وهمه ی اینها قبل از این است که کاملا خودم را در آب غوطه ور کنم.

در مورد بعضی از عادت های دیرینه و با دوام، شاید موثرتر باشد که قدم های کوچکی بردارید تا به آرامی، از بین بروند. ممکن است دهه ها آن عادت را تکرار و نهادینه کرده باشید بنابراین عاقلانه است که برای رها کردن شان، به خودتان کمی وقت دهید.

  • یا بپرید

همه ی آدم ها با روش یکسانی موفق نمی شوند. برای بعضی از آدم هایی که می خواهند تغییراتی را در شیوه ی زندگی شان ایجاد کنند، آسان تر است که خیلی از عادت های بدشان را یکباره عوض کنند.

یک متخصص قلب و عروق یپشگام، پی برد که می تواند بیماری های قلبی پیشرفته ی آدم ها را، بدون تجویز دارو یا عمل جراحی و در واقع با تغییرات چشمگیر در سبک زندگی شان بهتر کند. او با برگزاری یک دوره ی آموزشی آنها را دعوت کرد تا غذاهای چرب خود را با یک رژیم غذایی بسیار کم چرب جایگزین کنند. این برنامه شامل ورزش کردن و در ضمن، تکنیک های کاهش استرس و دیگر علامت های سلامتی قلب بود.

شگفت انگیز بود که کمتر از یک ماه، این بیماران یاد گرفتند آن عادت های بد مادام العمرشان را رها کنند و عادت های جدید را بپذیرند. آنها در ادامه ی این کار سلامتی شگفت انگیزی را تجربه کردند. شخصا این موضوع را یک استثنا می دانم، نه قاعده، اما شما خودتان باید بفهمید که کدام استراتژی به بهترین شکل برای تان موثر واقع می شود.

منبع: (اثر مرکب آغاز جهشی در زندکی، موفقیت و درآمد شما، دارن هاردی)

ادامه مقالات اثر مرکب را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن