کینِسیک: دسته بندی حرکات

کینِسیک: دسته بندی حرکات
مجموع 5 از 3 رای

نمادها

کینِسیک: دسته بندی حرکات

مردم شناس آمریکایی، ری بردوسیل، یکی از بنیان گذاران علم رفتار غیر کلامی بود. او نام این شکل از ارتباط را کینِسیک(kinesics) گذاشت که از کلمه ی یونانی “حرکت” می آید؛ زیرا به حرکت بخش های مجزا یا کل بدن مربوط است. با تکیه بر نظریات بردویسل، پروفسور پاول اکمن و همکارش والاس دی فرایسن، کینسیک را در پنج مقوله دسته بندی کرده اند: نمادها، تصویر گرها، ابرازهای عاطفی، تنظیم گرها، تطبیق دهنده ها.

نمادها

نمادها نشانه هایی غیر کلامی اند که معادل کلامی دارند. شناسایی سمبل ها کار ساده ای است، زیرا در موقعیت های خاص بسیار به کار می روند. شخص این حرکت را دریافت و بلافاصله مفهوم آن را درک می کنند.

مثال هایی از نمادها:

  • علامت V: وینستون چرچیل علامت پیروزی را رواج داد. در این حرکت، کف دست رو به جلو و انگشت وسط به همراه انگشت اشاره به حالت صاف نگه داشته می شود.
  • بازوی بالا رفته و مشت گره کرده: به طور کلی این نماد اولین بار برای ابراز وحدت و یکپارچگی یا نشان دادن اعتراض به کار برده شد. در سال ۱۹۹۰، نلسون ماندلا هنگام آزادی از زندان این حالت را به خود گرفته بود. در میان طرفداران حقوق سیاه پوستان در امریکا، مشت بالا رفته نشانه ی ادای احترام به قدرت سیاه پوستان است.
  • علامت خیانت: انگشت اشاره و انگشت کوچک به جلو اشاره می کنند و کف دست رو به پایین است. در این حرکت که شبیه شاخ است، انگشت شست تان روی دو انگشت وسط قرار می گیرد. با این حرکت به یک فرد ایتالیایی می توانید بگویید، شریک زندگی اش به او وفادار نیست. در تگزاس این حرکت علامت طرفداران تیم فوتبال دانشگاه لانک هورنز شهر تگزاس است و هیچ ربطی به وفاداری ندارد.

از آنجا که در میان فرهنگ های مختلف، برداشت های متفاوتی از یک حرکت وجود دارد؛ تشخیص درست مفهوم حرکت به شرایط موجود بستگی دارد.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن