کسب مهارت سخنرانی (۳)

کسب مهارت سخنرانی (۳)
به این مقاله امتیاز دهید

در ادامه ی سری مقالات کسب مهارت سخنرانی مطلب زیر را دنبال کنید.

کاملا صاف بایستید ، به چشم حاضران نگاه کنید و طوری حرف بزنید که انگار آنها به شما بدهکار هستند.

تصور کنید آنها برای این در آن مکان جمع شده اند که از شما بخواهند مهلت پرداخت بدهی خود را تمدید کنند. تأثیر روانی این تصور برای شما بسیار سودمند خواهد بود. از باز و بستن دکمه های کت خود خودداری کنید و برای آن که کسی متوجه اضطراب شما نشود دستان خود را به پشت خود برده و در هم گره کنید یا انگشتان پایتان را توی کفش به هم بفشارید. به طور کلی یادتان باشد که مخفی شدن پشت وسایل، کار خوبی نیست اما اگر بار اولتان است که سخنرانی می کنید احتمالا گرفتن دسته ی صندلی یا میز یا محکم گرفتن سکه ای در مشت خود می تواند کمی به شما شهامت ببخشد. آیا میدانید تدی روزولت چگونه اعتماد به نفس و شهامت خود را حفظ می کرد؟ آیا او ذاتا از چنین روحیه ای برخوردار بود؟ نه، ابدا. او در زندگینامه ی خود اعتراف می کند: «من پسری مریض احوال و عصبی بودم و در جوانی نسبت به توانایی های خود شک داشتم و اعتماد به نفسم ضعیف بود. در نتیجه مجبور بودم با رنج و زحمت بسیار هم از نظر جسمانی، هم روحی و روانی خود را تمرین دهم.»

البته او در جای دیگری از کتاب خود در مورد موفقیت خود می نویسد: هنگامی که پسر بچه ای بیش نبودم در یکی از مجلات داستانی خواندم که خیلی تحت تأثیر قرار گرفتم. در این داستان ناخدای یک کشتی جنگی انگلیسی برای افراد زیردست خود توضیح میدهد که چگونه می توان به فرد شجاعی تبدیل شد. او می گوید: در ابتدا هرکس که وارد عملیات جنگی میشود دچار ترس میشود ولی برای غلبه بر آن باید به خود تلقین کنید که موضوعی برای ترس وجود ندارد و می توانید بدون هراس عمل کنید. وقتی مدتی را به همین ترتیب طی کردید این تلقین به واقعیت تبدیل می شود و به مرد شجاعی تبدیل می گردید.

خود من از همین روش استفاده کردم. در ابتدا از خیلی چیزها، از خرس های خاکستری گرفته تا اسبهای وحشی و سربازان تفنگ به دست، وحشت داشتم. اما با وانمود به این که نمی ترسم، کم کم ترس در وجودم از بین رفت.» شما نیز می توانید از این روش استفاده کنید مارشال فوش می گوید: در جنگ، بهترین دفاع حمله است. پس بر علیه ترس های خود حالت تهاجمی به خود بگیرید و به مبارزه برخیزید و آنها را شکست دهید.

منبع: آیین سخنرانی (دیل کارنگی )

سری مقالات کسب مهارت سخنرانی را دنبال کنید.

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن