پیتر دراکر و ده قانون موفقیت او (۲)

پیتر دراکر و ده قانون موفقیت او (۲)
به این مقاله امتیاز دهید

پیتر-دراکر

در ادامه مقاله پیتر دراکر و ده قانون موفقیت او مطلب زیر را دنبال کنید

۳_ شغل دوم یا شغل موازی داشته باشید.

دراکر حامی و مدافعِ داشتن شغل دوم در زمینه هایی مثل تدریس، نوشتن یا کار کردن در سازمانهای غیرانتفاعی است. او افراد را تشویق می کند تا کارهایی مشابه کار اصلی خود را در یک محیط متفاوت توسعه دهند. برای مثال، یک وکیل می تواند از یک شرکت حقوقی سنتی به سراغ یک شرکت حقوقی غیردولتی برود.
ضمن این که همچنان در شغل اصلی خود هستید، به احتمال داشتن شغل دوم یا شغلی موازی با شغل اصلی خود فکر کنید. ببینید که چقدر این احتمالات، با ارزشها، تجربیات و تحصیلات شما جور در می آیند و برای پشتیبانی از چنین تغییراتی به چه روشها و تغییر جهت هایی در زندگی خود نیاز دارید.

۴- خود را درگیر کار با تیم تان کنید
وقتی می خواهید تیمی برای خودتان تشکیل دهید، بهترین استعدادها را انتخاب کنید. افراد با استعداد از ضروریات هر سازمان موفقی هستند. دست به کار شوید و اعضای جدید تیم را انتخاب و استخدام نمایید.

۵- نقاط قوت منحصر به فرد خود را شناسایی و توسعه دهید
مفهوم “شایستگی های اصلی” ممکن است برای سازمانها ساخته شده باشد، اما برای افراد هم کاربرد دارد. دراکر می گوید با توجه به تجربه ای که دارد، تعداد کمی از افراد قادر به بیان نقاط قوت خود هستند. ببینید در انجام چه کارهایی منحصر به فرد هستید، و در کار و خارج از کار در چه زمینه هایی میتوانید بهتر عمل کنید و نقش داشته باشید. روی نقاط قوت خود (یا شایستگی های اصلی خود) تمرکز کنید و روش های جدیدی برای گرامی داشتن و بهره بردن از آنها بیابید.

۶- سخاوت خود را به کار بگیرید
به باور دراکر، لازمه هر زندگی، نشان دادن حس سخاوت و بخشش است. به اشتراک گذاشتن زمان و استعدادهایتان در زمینه هایی همچون فعالیتهای داوطلبانه، کارآفرینی اجتماعی و راهنمایی کردن، فرصتهایی را برای کمک کردن به دیگران فراهم می سازد. این کارها مزایای شخصی هم دارد از گسترش دایره دوستان و همکارانتان گرفته تا عمیقتر شدن تجربه زندگی. به هر آنچه که خارج از محل کارتان رخ می دهد، فکر کنید؛ سپس به راههایی فکر کنید که میتوانید سخاوت خود را در آنها به نمایش بگذارید.

۷- توسعه اختلاف ها به جای توافقها
تا وقتی اختلاف نظر وجود دارد، تصمیم گیری نکنید. اختلافات، گزینه ها و راه های گریزی را پیش پای ما می گذارند، باعث تحریک تخیل می شوند و کمک می کنند تا از تصورات از پیش پنداشته بگریزیم. به راههای جایگزین توجه کنید. بدانید چرا افراد اختلاف نظر دارند. از هر دو طرف مسائل سر در بیاورید.

ادامه ی سری مقالات پیتر دراکر و ده قانون موفقیت او را دنبال کنید


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن