پلک زدن بیش از حد معمول

پلک زدن بیش از حد معمول
مجموع 5 از 3 رای

زبان بدن

پلک زدن بیش از حد معمول

در زبان بدن ، عوامل زیادی بر میزان پلک زدن تاثیر می گذارد. وقتی هیجان زده اید، بیش از زمانی که جلوی تلویزیون در حال استراحتید یا روی کامپیوتر تمرکز کرده اید، پلک می زنید. هدف اصلی پلک زدن مرطوب و تمیز نگه داشتن سطح چشم است. در شرایط معمولی یک فرد شش تا هشت بار در دقیقه پلک می زدند. این میزان ممکن است هنگام استرس و فشار چهار یا پنج برابر شود.

نمونه هایی از عواملی که باعث می شود فرد سریع پلک بزند، عبارت است از:

  • استرس معمولی: گاهی اوقات سرعت بالای پلک زدن معنایی جز تحت فشار بودن ندارد.
  • دروغ گفتن: وقتی افراد دروغ می گویند، انرژی آنها زیاد می شود و وقتی در حال یافتنِ پاسخی برای یک سوال سخت هستند، سرعت فرایند فکری شان بالا می رود. با این وجود افراد دروغگو گاهی برای گیج کردن شما سرعت پلک زدن شان را پایین می آورند.

در طول جلسات دادرسیِ واترگیت، هرگاه که از رئیس جمهور نیکسون سوالاتی پرسیده می شد که نمی خواست به آنها پاسخ دهد، سرعت پلک زدنش بالا می رفت.

پلک زدن کمتر از حالت معمول

اگر مشغول صحبت هستید و شنونده مانند مرده ی متحرک به شما خیره شده، احتمالا او را تا سر حد جنون خسته کرده اید. یک علامت حتمی، که نشان می دهد توجه طرف مقابل را از دست داده اید، تعداد کمِ پلک زدن های او و نگاه سرد چشمانش است.

پلک زدن کم ممکن است نشان دهنده ی بی حوصلگی یا مخالفت یا بی اعتنایی به آنچه اتفاق می افتد باشد، ولی لزوما هم اینطور نیست. بعنوان مثال افراد با اعتماد به نفس تماس های چشمی بیشتر و طولانی تری از افرادی دارند که به خود مطمئن نیستند یا می خواهند چیزی را پنهان کنند. اگرچه این افراد کم پلک می زنند، اما شنونده های مشتاقی به نظر می رسند.

(منبع: زبان بدن به زبان آدمیزاد، الیزابت کونکه)

ادامه ی مقالات زبان بدن را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن