IPE logo
IPE logo
عبارت مورد نظر را وارد کنید...
شاید برای شما جالب باشد
bertonix content marketing dmark Google Ads pwconf startupgrind video marketing اخبار جعلی اخبار جعلی و کسب و کارها استارتاپ گرایند استخدام استراتژی های اثر بخش تبلیغات استودیو ایده پردازان استوری اینستاگرام اشتراک‌گذاری محتوا افزایش دنبال کننده در اینستاگرام افزایش ممبر اندروید ایده های جدید برای توسعه‌ ی کسب و کار در اینستاگرام ایده پردازان ایده پردازم ایمیل مارکتینگ اینستاگرام اینستاگرام مارکتنیگ اینستاگرام مارکتینگ بازار ارز بازار بورس بازار سکه بازاریابی بازاریابی ایمیلی بازاریابی اینترنتی بازاریابی در وکالت بازاریابی دیجیتال بازاریابی رویدادی بازاریابی سال ۲۰۲۰ بازاریابی محتوا بازاریابی ویدیویی بحران کسب و کارها برتونیکس برنامه ایده پردازان برند سازی برندسازی شخصی بهینه سازی محتوا بهینه سازی موتور جستجو بهینه سازی گوگل تبلیغات تبلیغات بازاریابی تبلیغات در گوگل تبلیغات کلیکی تجارت الکترونیک تواضع توسعه کسب و کار تولید محتوا تولید محتوای ویدیویی تکنیک فروش تکنیک های وبلاگ نویسی تیزر تبلیغاتی جذب مشتری جعل خبر جلسات کاری حفظ تمرکز کارمندان خرده فروشی خلاقیت دروغ رسانه ای دورکاری دورکاری شرکت ها دیجیتال مارکتینگ دی مارک راه های بهبود نتایج جستجوی گوگل راهکارهای رشد کسب و کار راهکارهای مدیریتی رخت ایرانی رسانه های اجتماعی رشد غیرمنتظره فروش رهبران ارزش آفرین روان‌شناسی مدیریت ریسک سرمایه گذاری سئو ساخت موشن گرافیک ساخت هویت تجاری سرمایه سوپر مارکت شبکه های اجتماعی شبکه‌های اجتماعی شکست کسب و کار شیرینی صفحه اول گوگل طراحی لوگو طراحی گرافیک فروش فروشگاه اینترنتی فریلنسر قدرت مذاکره مارکتینگ مارکتینگ پلن محتوا محصول مدیریت مدیریت بحران مدیریت منابع انسانی مدیریت پروژه مدیریت کسب و کار مشاغل بازاریابی مشاغل محلی مشتری مداری مصاحبه موتور جستجوی گوگل موتورهای جستجو موشن گرافیک موفقیت موفقیت در بازار کار موقعیت شغلی میوه فروشی نوآوری در مدیریت نکات مهم برگزاری جلسات نیروی کار نیلپر هاست و سرور هشتگ وب فارسی وبلاگ نویسی وب مارکتینگ وبینار ویدئو مارکتینگ ویدیو ویدیو مارکتینگ ویروس کرونا ویروس کرونا و دورکاری پاپکو پخش زنده پول سازی با بازاریابی اینترنتی کارآفرینی کارآفرینی زنان کارافرینی کافه تهرون کتابفروشی کرونا کرونا و اقتصاد کسب و کار کسب و کار آنلاین کسب و کار موفق کسب و کارها در کرونا کسب و کارهای اینترنتی کسب و کارهای زنانه کسب و کارهای کوچک کلانا کلمات کلیدی کمپین‌های تبلیغاتی کپی رایتینگ گل فروشی یوتیوب
والد کنترل کننده و مستبد

«والد کنترل کننده و مستبد» و «والد مهربان و تغذیه کننده»

«والد کنترل کننده و مستبد» و «والد مهربان و تغذیه کننده»

گاهی اوقات که کودک بودم، والدینم به من می گفتند چه کار کنم، آنها یا مرا کنترل نموده، یا از من انتقاد می کردند. «برو بخواب! تو خیابان نرو! دماغتو بگیر! تو زرنگ، احمق، خوب، شیطون، بازیگوش بلا… هستی»، هرگاه من به گونه ای رفتار می کنم که تقلیدی از نقش والدینم در این زمینه هاست، در بخش «والد کنترل کننده و مستبد» خود قرار دارم (که گاهی، «والد انتقاد کننده» نیز نامیده می شود).

زمانهای دیگری هم بوده، که والدینم از من مراقبت و مواظبت می کردند. مادرم ممکن بود مرا در آغوش بگیرد و پدرم موقع خواب برایم قصه بگوید. زمانی که زمین می خوردم و زانویم زخم میشد، یکی از والدینم ممکن بود مرا آرام کرده، و زخمم را پانسمان کند. هرگاه رفتارهایی را که والدینم در زمان مراقبت از من نشان می دادند، بازنوازی کنم، در بخش «والد مهربان و تغذیه کننده» خود هستم. 

«والد کنترل کننده و مستبد» و «والد مهربان و تغذیه کننده» مثبت و منفی

برخی از نویسندگان نظریه تحلیل رفتار متقابل تقسیم بندی فرعی مثبت و منفی را برای این بخش های «والد» قائل می شوند. (باز هم اصطلاحات «وضعیت خوب» و «وضعیت غیر خوب» گاهی به جای مثبت و منفی بکار میروند). آنان ممکن است بگویند زمانی که دستورهای «والدی» ما به دیگران فقط به منظور حمایت از آنها و رشد روانی آنها باشد، ما در بخش مثبت «والد کنترل کننده و مستبد» خود هستیم یک پزشک ممکن است به بیمار خود دستور دهد: «سیگار نکش! برایت مضر است.» در این صورت او در حال بازنوازی دستوراتی است که وقتی کوچک بود از والدین خود دریافت می نمود: «تو خیابون جلوی ماشینها ندو!»

«والد کنترل کننده و مستبد» منفی، بیان کننده رفتارهای «والدی» است که با تحقیر (کوچک کردن) طرف مقابل همراه باشد. رئیسی که با خشم سر منشی خود فریاد می زند: «تو باز هم اشتباه کردی!» ممکن است لحن صدا و حرکات معلم مدرسه خشمگین خود را بازسازی کند که همین چیزها را زمانی که او شش سال داشت و در کلاس درس بود، به او میگفت.

«والد مهربان و تغذیه کننده» مثبت شامل مراقبتی است که از توجه خالص به شخصی که به او کمک می کنیم، فراهم شده باشد. «والد مهربان و تغذیه کننده» منفی بدین معناست که شخصی از موضع بالاتر و در حالی که طرف مقابل را تحقیر می کند، به او کمک کند. رفتار «والد مهربان و تغذیه کننده» مثبت ممکن است در رابطه با همکارش چنین باشد.«می خواهی در این کار بهت کمک کنم؟ اگه می خواهی بهم بگو» در حالی که همین شخص با بخش منفی «والد مهربان و تغذیه کننده» خود ممکن است به طرف او برود و چنین بگوید «اومدم که بهت کمک کنم»، کار را از دستش بقاپد و برای او انجام دهد. مادری که بیش از حد کمک می کند و بچه را علیل و بی دست و پا و بدون اعتماد به نفس بار می آورد، نمونه بارز و بهتری مثال رفتار «والد مهربان و تغذیه کننده منفی است.

به روزی که گذراندید فکر کنید. مواردی را که شما «والد کنترل کننده و مستبد» خود را به دیگران نشان دادید یادداشت کنید. در کدام یک از این موارد در بخش «والد کنترل کننده و مستبد» مثبت یا منفی خود بودید؟ آیا می توانید بخاطر آورید که هر بار از کدامیک از والدین خود یا جانشینان آنان پیروی می کردید؟

همین کار را در مورد زمانهایی که در طی روز در بخش مثبت یا منفی «والد مهربان و تغذیه کننده» خود بودید، انجام دهید.

منبع: (تحلیل رفتار متقابل، یان استورات/ون جونز)

ادامه ی مقالات تحلیل رفتار متقابل را دنبال کنید…

۰ ۰ vote
Article Rating

مطالب مرتبط

guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments