معضلات ارتقای شغلی ، بیش از سطح اعتماد به نفس

معضلات ارتقای شغلی ، بیش از سطح اعتماد به نفس
مجموع 5 از 2 رای

ارتقای شغلی

معضلات ارتقای شغلی ، بیش از سطح اعتماد به نفس

یکی از دلایل اصلی روابط نامناسب در کار مدیران، عمل شایع ترفیع از یک سطح به رتبه های بالاتر است. این ترفیع طبق این شرایط روی می دهد: شخصی در یک حوزه ی اداری یک مجری بلند مرتبه است، ترفیع تنها پاداش عاقلانه برای این فرد است. پس شرکت او را برای مدیریت فرا می خواند.

در حالیکه من معتقدم ترفیع از یک رتبه به رتبه ی دیگر، باید به گونه ای انجام گیرد که باعث حفظ صلاحیت و میزان اعتماد به نفس در فردی شود که به تازگی بعنوان یک مدیر منصوب شده است. به طور قطع او باید مشکلات نیروی کار را درک کند، اما باید به همان اندازه مشکلات مدیریت را نیز بشناسد، که در اغلب موارد این کار را انجام نمی دهد.

شرکت های بسیار اندکی هستند که به این وضعیت پی می برند و سعی می کنند با فرستادن مدیران مستعد به دوره های آموزش، این مشکل را حل کنند. کلاس درس، اولین پله به سوی این هدف است اما این هم کافی نیست.

ما می توانیم با حضور در کلاس های و همایش های رسمی، قیاس کنیم که آنها چگونه سعی می کنند به فرد شنا بیاموزند، بدون اینکه حتی به او اجازه ی نزدیک شدن به آن را بدهند، یا اینکه یک روز ناگهان او را در آن عمیق می اندازند، که البته آنجا، فرد یا غرق می شود، یا شنا می کند و یا فقط خود را کمی روی آن نگه می دارد. پس شما مدیران بدین ترتیب شناگران بسیار مستعدی را از دست خواهید داد.

یک شرکت باید پله های میانی را فراهم کند، تا مدیران خوب و مستعد، زیر آب نروند. طریقه ی ایجاد چنین پله های میانی، البته به گستردگی یک شرکت یا بخش های اداری بستگی دارد، اما اصول کار در تمام موارد یکسان است.

بعنوان مثال به مدیر جدید به ترتیب مسئولیت های جدید بدهید؛ این مدیر جدید می تواند ابتدا دستیار مدیر فعلی شود، یا هنگام غیبت او تصدی کارها را در دست بگیرد. شرکت های بزرگ می توانند شغلی تحت عنوان دستیار مدیر ایجاد کنند. در تمام موارد باید به این افراد اطلاعاتی درباره ی مسئولیت ها و حوزه ی فعالیت شان بدهید.

در برخی موارد، کارفرما متوجه می شود که فرد مورد نظر قابلیت های لازم برای این شغل جدید را ندارد. اگر اینگونه باشد، این شخص باید به راحتی به شغلی که بهتر از عهده ی آن برآید، انتقال داده شود. البته این کار باید به گونه ای انجام گیرد که شخص با دلایل خودش توجیه شود.

وقتی کارمندان، به تدریج به سوی منصب مدیریت حرکت کنند، برای ترفیع و افزایش ارتباط فکری با مدیریت، قابلیت بهتری پیدا می کنند. بک مهندس، یک شیمی دان، یک نویسنده، یک محقق برجسته و یا هر فرد دیگری، می تواند در آینده یک مدیر عالی شود.

اگر چنین استعدادی را ندارد، بگذارید در اوج قابلیت های خود باقی بماند و به خاطر کمکی که به شرکت می کند او را از لحاظ مالی تامین کنید. برای یک شرکت مهندسی، تبدیل نوابغ ثابت خود به یک مدیر ضعیف، تنها به این دلیل که بیشترین حقوق برای مدیران است، فقط یک حماقت است. با این وجود تمام شرکت ها پیوسته چنین ترفیع های پرخرجی را انجام می دهند.

(منبع: ۱۳ اشتباه مهلک مدیران، رابرت مارویل)

ادامه ی مقالات راهکارهای مدیریتی را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن