مشکلات زندگی را بپذیرید!

مشکلات زندگی را بپذیرید!
مجموع 5 از 8 رای

مشکلات زندگی

مشکلات زندگی را بپذیرید!

چند سال پیش در حین صحبت با شخصی، از زندگی پر مسئولیت و دشوار خود تعریف می کردم. پاسخی که او به من داد نقش مهمی در انتقال از این حس که خود را یک فرد قربانی بدانم، ایفا کرد. او به جای دلسوزی و توجه به مشکلات من سوال کرد: “آیا دلیلی دارد که فکر کنید باید از بقیه ی افراد بشر جدا باشید؟”

او به حقیقتی مسلم اشاره می کرد که از آن غفلت کرده بودم. زندگی انباشته از مبارزه ها، پای بندی ها، موانع، افت و خیزها، سختی ها، ناراحتی ها و مشکلاتی برای همه است و هیچ کس از آن معاف نیست. صرف نظر از پیشینه ی خانوادگی، نژاد، مذهب یا جنسیت و صرف نظر از اینکه چه نوع والدین، وضعیت تولد، میزان ثروت، شهرت و سایر خصوصیات زندگی داشته باشید، به هر حال مشکلاتی خواهید داشت. همین!

دیدن مشکلات خود آسان تر از دیدن مشکلات دیگران است. برخی مشکلا از بقیه جدی تر به نظر می رسند؛ اما حقیقت این است که در نهایت زندگی هیچ کس آسان نیست. حداقل همیشه آسان نیست. آن عبارت قدیمی و جاودانه کماکان صحیح است که پیشامدها شخص را نمی سازند، بلکه او را آشکار می کنند.

به یاد داشتن این بسیار سودمند است، زیرا مسیر دید ما را مسائل تصحیح می کند. وقتی به خود یادآوری کنیم که زندگی نباید بی دغدغه و کامل باشد، در مورد مواردی که با آنها مبارزه می کنیم، دیدی منطقی و برخوردی موقرانه خواهیم داشت. به جای آنکه از هر موضوع کوچک ناراحت و آشفته شویم، باید به خود بگوییم: “این موضوع دیگری است که باید به آن توجه کنم.”

شک دارم که حتی یکی از ما به جایی برسد که از ناراحتی های جدایی ناپذیر زندگی لذت ببرد؛ اما اطمینان دارم بالاخره خواهیم آموخت که بیشتر پذیرای آن باشیم. هرچه کمتر با مشکلات و مبارزات آن کشمکش کنید، انرژی بیشتری برای حل آن خواهید داشت.

به جای آنکه بر وخامت مسئله ای بیفزایید که با آن درگیر هستید، تصویر بزرگ تر پیش روی خود خواهید داشت که بهترین راه حل های ممکن را در دسترس شما قرار می دهد.

بی اعتبار و بیهودگی مشکلاتی که درگیر آن هستید به خاطر بیاورید. با اینکه زندگی شما را کامل نمی سازد، اما دید شما را به آن تصحیح خواهد کرد و زندگی را در نظر شما بهتر جلوه می دهد. از هم اکنون آغاز کنید. مشکلات موجود را از زاویه ای جدید ببینید و شاید حداقل کشف کنید که “مسائل کوچک” می توانند با آرامش بیشتری تجربه شوند.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن