شکرگزاری در طول سال

شکرگزاری در طول سال
مجموع 5 از 7 رای

شکرگزاری

شکرگزاری در طول سال

انگشت اتهام سوی دیگران دراز کردن، کار راحتی ست، مگر نه؟ “به خاطر رئیس بد عنقم، در کارم پیشرفت نمی کنم.” “اکر به خاطر غیبت ها و بدگویی های همکارانم نبود، آن تریفیع به من می رسید.” “خلق و خوی بد همیشگی من، به خاطر کارهای دیوانه کننده ی فرزندانم است.” و وقتی نوبت به روابط عاشقانه می رسد، سنگ تمام می گذاریم؛ همیشه طرف مقابل مان کسی است که باید تغییر کند.

چند سال پیش، یکی از دوستانم از همسرش شکایت می کرد. به نظر من، او بانویی فوق العاده بی نظیر بود و این موضوع را دائم به او می گفتم ولی او همچنان همسرش را بانی بدبختی هایش می دید.

آن وقت بود که من تجربه ای را با او در میان گذاشتم که به معنای واقعی کلمه، رابطه ی مشترکم را تغییر داده بود. سال ها قبل، در عید شکرگزاری تصمیم گرفتم برای همسرم یک دفترچه ی سپاس گزاری درست کنم. یک سال تمام، هر روز حداقل یکی از کارهای همسرم را که برای شان واقعا از او ممنون بودم، در دفترچه ای نوشتم.

مثلا تمیز کردن خانه، پختن غذاهای خوش مزه، مدل موی زیبایش در آن روز یا هر چیز دیگر. من به دنبال کارهایی بودم که همسرم با انجام دادن شان من را تحت تاثیر واقع می داد یا در واقع، دنبال صفات، ویژگی ها و خصوصیاتی بودم که همسرم داشت و من قدردان آنها بودم.

سال بعد وقتی در عید شکرگزاری، آن دفترچه را به همسرم دادم، در حالیکه اشک می ریخت به من گفت که آن دفترچه بهترین هدیه ای است که تا به حال گرفته است! جالب تر این بود که خودم از این هدیه بیشتر تحت تاثیر قرار گرفتم. همه ی آن یادداشت های روزانه، وادارم کرد تا روی جنبه های مثبت همسرم تمرکز کنم.

آگاهانه دنبال همه ی کارهای خوبی بودم که او انجام می داد. بار دیگر با تمام وجود عاشق همسرم شدم. سپاس گزاری و نیت من برای پیدا کردن بهترین رفتارهای او، چیزی بود که هر روز در قلب و چشمانم قرار می گرفت. این موضوع باعث شد که به شکل متفاوتی با همسرم رفتار کنم و در مقابل باعث شد او هم رفتار متفاوتی با من داشته باشد.

در نتیجه ی اختصاصِ فقط روزی پنج دقیقه برای نوشتن تمام دلایلی که چرا از همسرم ممنون بودم، ما یکی از بهترین سال های ازدواج مان را تجربه کردیم و رابطه مان از آن زمان تا حالا بهتر هم شده است.

بعد از اینکه تجربه ام را با دوستم در میان گذاشتم، او هم تصمیم گرفت تا یک دفترچه ی سپاس گزاری درباره ی همسرش تهیه کند. در همان چند ماه اول، رابطه ی مشترکش کامل بهبود پیدا کرد و رفتارش هم با او عوض شد. در نتیجه همسرش نیز در مورد طرز رفتاری که با او داشت، انتخاب متفاوتی کرد. این چرخه ادامه یافت یا همانطور که ما می گوییم، مرکب شد.

منبع: (اثر مرکب آغاز جهشی در زندکی، موفقیت و درآمد شما، دارن هاردی)

ادامه مقالات اثر مرکب را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن