زندگی قابل پیش‌بینی نیست، پس هرچه پیش آید خوش آید

زندگی قابل پیش‌بینی نیست، پس هرچه پیش آید خوش آید
مجموع 5 از 5 رای

هرچه پیش آید خوش آید

زندگی قابل پیش بینی نیست، پس هرچه پیش آید خوش آید

یکی از مهم ترین درس هایی که در زندگی آموخته ام این است که زندگی دقیقا مطابق میل ما نیست. در واقع زندگی بی کم و کاست دقیقا آنطور است که باید باشد. هرچه بیشتر با این واقعیت زندگی هماهنگ باشیم، خوشحال تر می شویم و استرس های مان بیشتر کاهش می یابد.

یکی از دلایل بروز ناراحتی ها، تفاوت بین آنچه هستید و آنچه می خواهید باشید یا تفاوت بین آنچه هستید و آنچه توقع دارید باشید، است. به عبارت دیگر، هرجا اتفاقی می افتد، درگیری بین خواهر و برادر، شکستن تلویزیون، روی دادن لحظه ای شرم آور، سقفی که چکه می کند، شما با تصمیمی بزرگ مواجه می شوید.

آیا می خواهید با آنچه حقیقتا رخ می دهد، آنچه باید بپذیرید و آنچه به نحوی با آن دچار مشکل می شوید جدال کنید؟

پذیرش هیچ ارتباطی با بی علاقگی و بی توجهی ندارد. وقتی شما واقعیت موجود را می پذیرید، منظورتان این نیست که: “من کاری به کار این موضوع ندارم.” بلکه هرچند ممکن است ترجیح دهید اوضاع طور دیگری باشد و منکر سایر ارجحیت های خود نمی شوید؛ اما پوچ بودن کشمکش ها را درک می کنید. پذیرش آنچه در حال حاضر روی می دهد نهایت عقل است. این یکی از بزرگ ترین مسکن های استرس است که در دسترس بشر قرار دارد.

یکی از مشکل ترین وظایف من و همسرم در نقش مادر و پدر، هنگامی است که درگیری و بحث و دعوا بین دخترانمان پیش می آید. در آن لحظات تقریبا احساس شکست و دلسردی می کنیم، زیرا به نظرمان می رسد وظیفه ی خود را به خوبی انجام نداده ایم.

در چنین لحظاتی آسان ترین کار این است که رفتار صحیح را فراموش کنیم یا به دلیل احساس ناراحتی ناشی از رفتار آنها، با فریاد مانع آنها شویم. واقعیت این است که آنچه واقعا روی می دهد درگیری بین دخترانم است. خودخوری های من و غم و غصه های همسرم دردی را درمان نمی کند.

در چنین مواقعی فقط نگاهی به هم می کنیم و به یکدیگر یادآوری می کنیم: “همین است دیگر”. با این یادآوری هر دو سبک می شویم و مجدد دیدمان درست می شود و دوباره لبخند به روی لب های ما بازمی گردد. به خود یادآوری می کنیم که همه ی خواهر و برادرها دعواهای شدید می کنند. با وجودی که شاید از آن اصلا خوشمان نمی آید، ولی اشکالی ندارد چون به هر حال این قسمتی ناگوار از حالات انسان است.

برای چندمین مرتبه تکرار می کنم این پذیرش آرامش بخش، به معنی تسلیم شدن یا ایجاد نکردن تغییرات لازم نیست. اگر وقوع اتفاقی را دوست ندارید و می توانید مانع آن شوید خیلی عالی است! ولی باور کنید که ما هر کاری که می توانستیم انجام دادیم تا اصطکاک میان دخترها را کاهش دهیم. به هر حال انتخاب رفتار مناسب، صادقانه و مثبت امری کاملا جدا از تاکید بر این حقیقت است که زندگی مطابق میل شما نیست.

زندگی یک سفر است که در طول آن حتما مسائلی به طور دائمی در حال گذر خواهند بود تا بتوانید با آنها درگیر شویم و آنها را حل کنیم. وقوع بسیاری از اتفاقات خارج از کنترل ماست؛ چرا قدمی به عقب برنداریم و فلسفه ی آسان گرفتن زندگی را درنیابیم؟ با این کار زندگی آسان تر به نظر خواهد رسید.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن