ریشه های عمیق عادت های ما

ریشه های عمیق عادت های ما
مجموع 5 از 8 رای

ریشه های عمیق عادت های ما

ریشه های عمیق عادت های ما

معلمی فرزانه که همراه یکی از شاگردانش در جنگلی قدم می زد، جلوی یک نهال کوچک ایستاد.

معلم، نهال کوچکی را که تازه از زمین روییده بود، نشان داد و به شاگردش گفت: “آن نهال را از زمین بیرون بکش.” پسرک جوان آن را با انگشتانش راحت بیرون کشید. بعد، معلم به نهالی که کمی محکم تر به نظر می رسید و ارتفاعش تا زانوهای پسرک بود، اشاره کرد و گفت: “حالا این یکی را بیرون بکش.”

پسرک با کمی تلاش آن نهال را هم از بیرون کشید. معلم گفت: “حالا نوبت این یکی ست” و با سرش به درخچه ی کاملا رشد یافته و سرسبزی که هم قد خود پسرک بود، اشاره کرد. پسرک با تلاش زیاد و با تمام قدرت اش و در ضمن، استفاده از سنگ و چوب برای اهرم کردن زیر ریشه های آن درختچه، بالاخره موفق شد و آن را بیرون کشید.

بعد، معلم گفت: ” حالا دوست دارم این یکی را از زمین بیرون بکشی.” پسرک جوان، نگاه معلمش را دنبال کرد و متوجه یک درخت بلوط تنومند و بسیار بلند شد که به سختی می توانست نوکش را ببیند. از آنجایی که تلاش و تقلای زیادش در بیرون کشیدن نهال های به مراتب کوچک تر قبلی را درک کرده بود، خیلی ساده به معلمش جواب داد: “متاسفم، از پس این یکی بر نمی آیم.”

معلم گفت: “پسرم، تو همین الان قدرتی را که عادت ها روی زندگی ات خواهند داشت، نشان دادی! هر چه این عادت ها قدیمی تر باشند، بزرگ تر می شوند، ریشه های شان عمیق تر می شود و سخت تر از ریشه بیرون می آیند. بعضی از آنها خیلی بزرگ می شوند و ریشه های عمیقی پیدا می کنند طوری که حتی جرات نمی کنی برای از بین بردن شان تلاش کنی.”

منبع: (اثر مرکب آغاز جهشی در زندکی، موفقیت و درآمد شما، دارن هاردی)

ادامه مقالات اثر مرکب را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن