در ثبت وقایع ، آرام پیش بروید!

در ثبت وقایع ، آرام پیش بروید!
مجموع 5 از 6 رای

ثبت وقایع

در ثبت وقایع ، آرام پیش بروید!

برای ثبت کارهای تان با سرعتی آرام شروع کنید. فقط یکی از عادت های تان را به مدت یک هفته ثبت کنید. عادتی را انتخاب کنید که بیشترین کنترل را روی شما دارد؛ این همان جایی است که باید از آن شروع کنید. به محض اینکه پاداش اثر مرکب را دریافت کنید، خودتان به طور طبیعی این شیوه را به جنبه های دیگر زندگی تان وارد می کنید.

فرض کنید انتخاب می کنید تا خوردن تان را کنترل کنید. وظیفه ی شما این است که هر چیزی را در دهان تان می گذارید، یادداشت کنید؛ از استیک و سیب زمینی و سالادی که سر شام می خورید تا انتخاب های خیلی کوچک تان در طول روز؛ مثل چوب شورهایی که در استراحت می خورید یا تکه ی دوم پنیری که در ساندویچ تان می گذارید.

اگر ثبت شان نکنید، چون بسیار کوچک و جزئی به نظر می رسند، فراموش می شوند. باز هم می گویم، نوشتن این موارد خیلی ساده به نظر می رسد و واقعا اینطور است، البته وقتی ساده است که این کار را انجام دهید.

به نظرتان بعد از پایان اولین هفته، چه اتفاقی می افتد؟ احتمالا شوکه می شوید که چگونه این کالری ها، پول ها و دقایق، از دست شما در رفته اند. شما هرگز نمی دانستید آنها وجود دارند چه رسد به اینکه ناپدید هم شده اند.

بعد، باید ادامه دهید. باید به مدت سه هفته به ثبت وقایع این جنبه از زندگی تان ادامه دهید. چرا سه هفته؟ حتما شنیده اید که روان شناسان می گویند هیچ چیزی به یک عادت تبدیل نمی شود مگر اینکه به مدت سه هفته یا ۲۱ روز آن را مکرر انجام دهید. هرچند از لحاظ علمی دقیق نیست، ولی معیار خوبی ست و برای من موثر بود. این کار، بی زحمت نیست ولی ساده و شدنی ست، پس انجامش دهید.

بعد از سه هفته چه اتفاقی می افتد؟ وقتی می بینید صِرف آگاه شدن از اقدامات تان، چگونه شروع به تغییر و شکل دهی می کند، از شوکی که در انتهای هفته ی اول به آن دچار شده بودید به یک غافلگیری شادی بخش و راضی کننده می رسید. طوری می شود که از خودتان می پرسید: “آیا واقعا می خواهم این شکلات را بخورم؟ از اینکه مجبورم دفترچه را بیرون آورم و یادداشت کنم، کمی احساس خجالت زدگی و گناه کاری می کنم.”

با نخوردن آن شکلات، دویست کالری کمتر مصرف می کنید و در عرض کمتر از دو هفته تقریبا یک پوند از وزن تان کم می شود! یا اینکه شروع می کنید به جمع کردن چهار دلاری که هر روز در مسیرتان به محل کار، برای خرید قهوه صرف می کنید و متوجه می شوید که در این هفته فقط ۶۰ دلار برای خوردن قهوه پرداخته اید! وای، این یعنی هزار دلار در سال یا مرکب شده ی آن در بیست سال می شود ۵۱۸۳۳.۷۹ دلار!

اگر برای سال های متمادی هر روز و هر هفته، انتخاب های درستی بکنید، به سرعت می بینید که چگونه می توانید پولدار شوید. وقتی اعمال تان را با این آگاهی ثبت می کنید، پی می برید که در زندگی تان به شکل بسیار متفاوتی ظاهر می شوید.

شما هوشیار و آگاه هستید و انتخاب های بهتری می کنید و همه ی اینها فقط با یک دفترچه ی یادداشت کوچک و یک خودکار اتفاق می افتد. خیلی شگفت انگیز است، مگر نه!

منبع: (اثر مرکب آغاز جهشی در زندکی، موفقیت و درآمد شما، دارن هاردی)

ادامه مقالات اثر مرکب را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن