درخت پول

درخت پول
مجموع 5 از 7 رای

درخت پول

درخت پول

دوازده سال قبل، یک دستیار فوق العاده داشتم به نام کاتلین در آن موقع، سالانه ۴۰ هزار دلار حقوق می گرفت. در یکی از سخنرانی هایم درباره ی کارآفرینی و ایجاد ثروت، او بین اتاق سخنرانی مشغول اداره ی میز پذیرش بود.

هفته ی بعد از سمینار، به دفترم آمد و گفت: “آن روز شنیدم که می گفتید ۱۰ درصد از هر پولی را که کسب می کنید، پس انداز کنید. به نظرم خیلی ایده ی جالبی ست، اما برای من غیر ممکن است که بتوانم چنین کاری انجام دهم. این کار کاملا غیر واقع بینانه ست.” و بعد درباره ی تمام صورت حساب ها و تعهدات مالی اش با من صحبت کرد. کاملا معلوم بود که تا پایان ماه واقعا هیچ پولی برایش باقی نمی ماند. گفت: “افزایش حقوق می خواهم.”

به او گفتم: “من کاری بهتر برایت انجام می دهم. به تو یاد می دهم چگونه ثروتمند شوی.”  این پاسخی نبود که منتظرش باشد، ولی موافقت کرد.

به کاتلین یاد دادم چگونه مخارجش را ثبت کند. به او گفتم یک حساب پس انداز جداگانه و فقط با ۳۳ دلار یعنی تنها یک درصد از درآمد ماهیانه اش افتتاح کند. بعد به او نشان دادم که چگونه در ماه با ۳۳ دلار کمتر زندگی کند. جای اینکه هر روز به بوفه ی طبقه ی پایین برود، فقط هفته ای یک روز ناهارش را از خانه بیاورد.

ماه بعد او را مجبور کردم که ۲ درصد از حقوقش را (۶۷ دلار) پس انداز کند، او با تغییر سرویس اشتراک تلویزیون کابلی اش، ۳۳ دلار دیگر را پس انداز کرد. ماه بعد پس اندازه اش را به ۳ درصد افزایش دادیم. به او گفتم به جای هفته ای دوبار به استارباکس رفتن، قهوه و سایر مخلفات را بخرد و قهوه اش را در دفترش درست کند.

در پایان کاتلین ۱۰ درصد از هر یک دلاری را درمی آورد، بدون ایجاد اثری محسوس در زندگی اش، پس انداز می کرد. همان عمل منظم، روی جنبه های دیگر زندگی اش هم اثر موجی داشت. پول هایی که صرف سرگرمی های بیهوده می کرد را برای پیشرفت و رشد شخصی اش سرمایه گذاری کرد.

بعد از پرورش فکرش با برنامه های الهام بخش و آموزشی خلاقیتش خیلی زیاد شد و چند ایده ی جالب به من داد درباره ی کسب درآمد بیشتر و صرفه جویی در منابع سازمان. طرحی به من داد و از من خواست با توجه به استراتژی هایی که سودآوری شان ثابت می شد، ۱۰ درصد از کل هزینه های کاهش یافته و ۱۵ درصد از کل درآمدهای جدید را به او بدهم.

در پایان سال دوم، او بیش از ۱۰۰ هزار دلار در سال درآمد داشت و این علاوه بر آن پایه ی حقوق ۴۰ هزار دلاری اش بود. سرانجام کاتلین کسب و کار خودش را راه انداخت و شرکت را ترک کرد.

دو سال پیش، کاتلین را اتفاقی در فرودگاه دیدم. حالا سالانه بیش از ۲۵۰ هزار دلار درآمد داشت و با پولی که پس انداز کرده بود، بیش از یک میلیون دارایی داشت. یک میلیونر بود! تمام اینها فقط با انتخاب برداشتن یک گام کوچک و پس انداز ۳۳ دلار در ماه شروع شد.

منبع: (اثر مرکب آغاز جهشی در زندکی، موفقیت و درآمد شما، دارن هاردی)

ادامه مقالات اثر مرکب را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن