درباره ی موقعیت ها هدفمند باشید

درباره ی موقعیت ها هدفمند باشید
مجموع 5 از 1 رای

درباره ی موقعیت ها هدفمند باشید
درباره ی موقعیت ها هدفمند باشید

اگر احساس می کنید که در محیط کار مورد سوء استفاده قرار گرفته اید یا به ستوه آمده اید، چند راه برای انتخاب دارید:

  • بروید.
  • گزارش کنید.
  • عصبانی شوید.
  • چیزی نگویید.
  • قاطعانه برخورد کنید.

اینکه شما چگونه بخواهید با موقعیت های دشوار کنار بیایید، کاملا مربوط به شماست. هر چند بهتر است پیش از اینکه واکنشی نشان دهید به یک برنامه ی بلند مدت بیندیشید. درخواست کناره گیری بر رزومه ی کاری شما چه تاثیری خواهد داشت. نظر من این نیست که برای تداوم کار خود با سوء استفاده ها کنار بیایید. بلکه توصیه می کنم در هر موقعیتی هدفمند باشید.

در آن سال ها، رئیسی داشتم که من را مورد استهزا قرار می داد و به طور بدی مضحکه ی او شده بودم. او تصور می کرد من توپ فوتبالی هستم که به هر طرف می خواست شوت می کرد. من یک کارمند مبتدی بودم و چند گزینه برای انتخاب داشتم؛ از کار کناره گیری کنم یا کار او را گزارش بدهم.

ولی رئیس او از بهترین دوستانش بود. اگر من گزارشی می دادم، خیلی سریع برکنار می شدم. من به آن شغل نیاز داشتم و نمی خواستم از آنجا بروم. بلکه باید غیر مستقیم عمل می کردم. اما واقعا او با من بد رفتاری می کرد، با لحن و کلام تمسخرآمیز و تحقیرآمیز، در یکی از این موقعیت ها، یکی از مشتریان ما شاهد رفتار او بود.

رئیس من متوجه او نشد، ولی آن مشتری بسیار خشمگین بود، او با رئیس من به شدت برخورد کرد و به او گفت: باید از رفتارش با من بسیار شرمنده باشد.

او به من گفت: اگر یک بار دیگر چنین اتفاقی افتاد، به او اطلاع بدهم تا کارهایش را به جای دیگری ببرد. این در حالی بود که سفارشات او، حدود هفتاد درصد از کل درآمد ما بود. رئیس من مجبور شد در مقابل او از من عذر خواهی کند و دیگر با من بد رفتاری نشد.

تصور می کنم هدفمند پیش رفته بودم. در حالیکه مراقب رفتار او بودم، متوجه شدم با شخص دیگری هم همان برخورد را داشته است و سرانجام از کار برکنار شد.

و من به نشان خداحافظی با یک چشمک و در حالیکه نیشم تا بناگوش باز شده بود، برای او دست تکان دادم!

(منبع: قانون موفقیت در بازار کار، ریچارد تمپلر)

ادامه مقالات موفقیت در بازار کار را دنبال کنید…


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن