داوطلبانه با ساده زیستی آشنا شوید

داوطلبانه با ساده زیستی آشنا شوید
مجموع 5 از 1 رای

ساده زیستی

داوطلبانه با ساده زیستی آشنا شوید

ساده زیستن داوطلبانه حرکتی پر طرفدار است که به سرعت میان گروه های مختلف مردم مرسوم می شود. این روش ساده کردن زندگی فرد را از روی اختیار مد نظر دارد نه به دلیل نیاز و احتیاج؛ یعنی یک سرپوش بر تمایلات خود بگذارید و این کار را نه از روی اجبار، بلکه چون اینطور می خواهید انجام دهید.

حکمت و آرامش فراوانی در قرار دادن سرپوش بر آنچه می خواهید، می یابید و از این طریق می توانید از آنچه از پیش داشته اید، لذت ببرید. ساده زیستن، وقت، پول و انرژی شما را آزاد می کند تا بتوانید مقدار بیشتری را صرف خود و خانواده کنید.

عموم مردم دریافته اند که “چشم و هم چشمی” و بدین رویه پیش رفتن ، فرد را عاصی می کند، بهره وری را پایین می آورد و استرس زا و وقت گیر است. بسیاری از ما عادت کرده ایم همواره خواست ها، نیازها و تمایلات خود را افزایش دهیم. اکثر ما معتقد هستیم که بیشتر داشتن، بهتر است؛ مثلا خرده ریزهای بیشتر، کارهای بیشتر برای انجام، تجربیات بیشتر و غیره؛ اما آیا حقیقت این است؟

ما در مواردی آنقدر مشغول هستیم که این عادت مانع از لذت بردن ما از زندگی می شود. با عجله از فعالیتی به فعالیت دیگر می رویم؛ به طور معمول به جای آنکه در فکر کاری باشیم که در حال حاضر انجام می دهیم، مشتاق هستیم که بدانیم فعالیت بعدی چیست؛ بعلاوه اکثر ما آپارتمان های بزرگ تر، اتومبیل های زیباتر، لباس های بیشتر و خرده ریزهای بیشتر می خواهیم. هرچه داشته باشیم کافی نیست. اشتهای ما برای افزون طلبی سیری ناپذیر به نظر می رسد.

جالب آنکه حرکت به سوی زندگی ساده تر محدود به متمول ها نمی شود. گروه های وسیعی از مردم با موقعیت های اقتصادی متفاوت فلسفه ی آن را شناخته اند. تعدادی از مردم را می شناسم که با وجود درآمدهای بسیار محدود، به این انتخاب حسن ظن دارند و آن را انتخاب کرده اند. آنها معتقدند این انتخاب از هر لحاظ فواید شخصی بسیاری به همراه دارد.

گاهی ساده زندگی کردن مستلزم تغییرات اساسی است، مثلا انتخاب زندگی در آپارتمانی کوچک تر و ارزان تر به جای تلاش فراوان برای پرداخت اجاره ی خانه ی بزرگ تر. این انتخاب می تواند زندگی شما را با استرس کمتر همراه سازد، زیرا پرداخت اجاره ی آپارتمان کوچک تر آسان تر است.

تصمیم های معمول دیگر عبارتند از ساده تر خوردن، بخشیدن لباس ها به دیگران یا پاسخ منفی به بیشتر فرصت های انجام کار که برای شما پیش می آید. هدف اتخاذ تصمیماتی برای آسان تر کردن زندگی و کاهش پیچیدگی های آن است.

چند سال پیش محل اداره ام را تغییر دادم. این تصمیم به ظاهر ساده از جنبه های مختلفِ ساده سازی منافع زیادی داشته است. اول، اداره ای که به آن نقل مکان کردم ارزان تر از قبلی بود و فشارهای مالی من کاهش یافت. به علاوه، اداره ی جدید چند کیلومتر با منزل من فاصله داشت و به جای ۲۵ کیلومتر رانندگی روزانه به طور عادی، با صرف زمانی کمتر از پنج دقیقه به محل کارم می رسیدم.

درست است که قبلا اداره ای زیباتر داشتم، اما آیا ارزش آن را داشت؟ با نظری به گذشته، واضح بود که نه. اگر بازهم چنین فرصتی دست می داد، مجدد همین کار را می کردم.

خرید اتومبیل ساده تر، صرفه جویی دیگری است. داشتن وسایل کمتر، یعنی برای مراقبت، بیمه، فکر کردن، نگران بودن و نظافت وسایل کمتری دارید. ساده زیستن به هر موردی قابل تعمیم است ولی هرگز به معنی سادگی فقیرانه نیست.

کلید این است که به آنچه در زندگی شما واقعا مهم است صادقانه نظری بیندازید. اگر وقت، انرژی و آرامش بیشتری می خواهید، از شما می خواهم که با دقت بیشتری آن را جستجو کنید.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن