تیم کوک و ده قانون موفقیت او (۱)

تیم کوک و ده قانون موفقیت او (۱)
به این مقاله امتیاز دهید

تیک
تیم کوک و ده قانون موفقیت او

در اکتبر ۲۰۱۱، استیو جابز مدیر عامل اجرایی ستودنی و یکی از بنیانگذاران اپل، درگذشت. با درگذشت وی، اپل شیوه جدیدی از رهبری را تجربه کرد، شیوه ای که رنگ و بویی متفاوت داشت. تیم کوک که مسئولیت بزرگی را پذیرفته و سکان اپل را در دست گرفته بود، سعی کرد تا با شیوه مدیریتی خود آینده پربار و درخشانی را برای این شرکت رقم بزند. وقتی بخواهید پا جا پای بزرگان بگذارید، یعنی همان کاری که تیم کوک (Tim Cook) کرد، مشکلات تان به عنوان رهبر چندین برابر می شود. نه تنها به عنوان رهبر باید شرکت و سرمایه گذاران را به سمت موفقیت هدایت کنید، بلکه باید تمام مخالفان و افراد مردد را آرام نمایید. تیم کوک تا حدی موفق شد هر دوی این کارها را انجام دهد و طبیعت درسهایی در این موفقیت هست که دانستن آنها خالی از لطف نیست. و اما رمز موفقیت تیم کوک مدیرعامل اجرایی اپل:

۱- از سایه ها نترسید
زمانی که کوک جایگزین جابز شد، می دانست که وظیفه سنگینی را برعهده گرفته است و از شیوه رهبری جابز هم خبر داشت. تیم کوک سعی نکرد شیوه رهبری استیو جابز را کپی کند، شاید هم فکر انجام این کار به ذهنش خطور کرده باشد. ولی کوک علی رغم سایه که از میراث جابز بر او افکنده شده بود، تصمیم گرفت فقط رهبری باشد که خودش شیوه آن را بلد بود. آیا کوک سعی کرد کارها را کمی شبیه جابز انجام دهد؟ بله. آیا کسی او را سرزنش کرد؟ خیر. آیا خوب است که تیم کوک سلیقه خود را وارد فرهنگ اپل کرده است؟ به طور حتم این طور است و اکثر سهامداران این شرکت با او موافقند.

۲- خطرپذیر باشید
زندگی یک رهبر آسان و راحت نیست. بعضی وقتها رهبران باید تصمیم های دشواری اتخاذ کنند که می تواند زندگی اطرافیانشان را تحت تاثیر قرار دهد. گرچه دشوار است، اما باید بتوانید در هنگام پذیرش خطر به قابلیت هایتان اطمینان کنید. تیم کوک این موضوع را درک می کند که باید برای موفق شدن خطرپذیر باشد. او باور دارد که بدون خطر کردن که البته ممکن است گاهی اوقات با شکست همراه باشد، رسیدن به موفقیت غیر ممکن است.

ادامه ی سری مقالات تیم کوک و ده قانون موفقیت او را دنبال کنید


دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن