تسلیمِ با متانت، در برابر مشکلات را تمرین کنید

تسلیمِ با متانت، در برابر مشکلات را تمرین کنید
مجموع 5 از 1 رای

مشکلات

تسلیمِ با متانت، در برابر مشکلات را تمرین کنید

“تسلیم با متانت”  اصطلاحی است که من برای توصیف روند “بگذار بگذرد” در خانه یا هر جای دیگر استفاده می کنم. این تسلیم برخورد با وقار و فروتن با هرج و مرج های زندگی است. شکلی از پذیرش و پایان دادن به تقلاهای بیهوده است.

تسلیم با متانت به معنی خود را باختن نیست و به معنی بی عاطفگی و تنبلی یا بی توجهی نیست، بلکه به معنی پذیرش مناسب است و اینکه اصراری نداشته باشیم وقایع زندگی، به طریقی معین و متفاوت از آنچه واقعا هست، رخ دهد. فلسفه ی این روش ساده است: شاید آرزو کنید امور متفاوت از آنچه هست باشد، ولی هیچ گاه چنین نمی شود.

آنها آنطوری هستند که باید باشند، ولی مفهوم این مطلب این نیست که تغییرات یا اصلاحاتی را به وجود نیاورید. به طور مسلم باید در مواردی که مهم یا لازم می دانید این کار را انجام دهید. آنچه منظور نظر این روش است، احساس درماندگی تان است که ناشی از فقدان رخداد اتفاقات بر وفق مراد شماست.

تجربه ی تسلیم با متانت را می توان از مسائل کوچک آغاز کرد. مثلا هنگام شستن ظرف ها با شکستن یک ظرف به جای آنکه داد و فریاد کنید، ببینید آیا اتفاق این لحظه را می پذیرید. مسئله ی بزرگی نیست. نیازی به عصبی شدن ندارد. فقط یک پذیرش با محبت در قبال حقیقت موجود: یک بشقاب شکسته روی زمین.

سوال این است: حال چه می کنید؟ بشقاب شکسته است و شما می توانید به بازوی خود فشار بیاورید و بشقاب دیگری بشکنید یا آرام باشید و جنبه ی فکاهی این حقیقت را که همه ی ما ناکامل هستیم، ملاحظه کنید!

مثال دیگر، عملی متقابل با همسر می تواند باشد. در مقابل سخن احتمالی او که ممکن است شما را بیازارد، به جای پاسخی برآشفته، سعی کنید پاسخ او را قدری متفاوت بدهید. این نظریه ای است که مطرح شده است و واکنش شما در قبال آن نظریه به خود شما بستگی دارد.

اگر بتوانید واکنش های عادتی را طوری تغییر دهید که پاسخ های صلح طلبانه ای در بر داشته باشد، خواهید دید که همه چیز به سرعت رو به راه می شود.

در منزل سخنی داریم که بچه ها آن را درست کرده اند. همواره فکر کرده ام این راهی بسیار خوب برای توصیف تسلیم با متانت است. وقتی چیزی می شکند یا اتفاق بدی رخ می دهد یکی از بچه ها می گوید: “خوب پیشامد است، پیش می آید!” به عبارت دیگر، تقلای بیهوده چه فایده ای دارد؟

اگر این روش را امتحان کنید از نتایج آن متحیر خواهید شد. به مرور که آرام تر می شوید، زندگی شما آسان تر می شود، به جای تشدید حوادث منفی و استنباط بدترین جنبه های هر فرد، منفی بافی را پیش از آنکه فرصتی برای پیچیده شدن بیشتر پیدا کند، متوقف خواهید کرد.

در آن لحظه با قدری تمرین، هرج و مرج را از دریچه ای کاملا جدید تجربه خواهید کرد. پس از امروز شروع کنید و سعی کنید با تجربه کردن تسلیم با متانت، سختی ها را آسان کنید.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن