تجارت B2B چیست؟

تجارت B2B چیست؟
مجموع 4.8 از 5 رای

B2B

B2B یا واحد تجاری با واحد تجاری  Business To Business

در مدل (B2B) ارتباط بین دو یا چند سازمان، مؤسسه اقتصادی، تولیدکنندگان مواد اولیه، تولیدکنندگان انواع مختلف کالای مصرفی، ارائه کنندگان انواع گوناگون خدمات و … مورد نظر است، در واقع این مدل را به نوعی می‌توان توسعه یافته مدل قدیمی‌‌تر Electronic Data Interchange(EDI) دانست.

مدل B2B دربرگیرنده همان عملیاتی است که در EDI انجام می‌شد یعنی تبادل اطلاعات، داده‌ها، ثبت سفارش، خرید و فروش و … همچنان وجود دارد. اما در مدل جدید فرآیند ارتباطی بسیار باز و قابل انعطاف طراحی شده طوری که تولیدکنندگان مواد اولیه،تولیدکنندگان کالاهای مختلف و فروشندگان و توزیع‌کنندگان بتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط مستقیم داشته باشند. این به معنی کاهش واسطه‌ها نیز هست. موضوعی که به نوبه خود باعث کاهش قیمت‌ها می‌شود.

عوامل ذکر شده باعث گردیده است که این مدل به عنوان اصلی‌ترین مدل تجارت الکترونیکی به حساب آید و طی مدتی که از زمان پیدایش آن می‌گذرد درآمد قابل توجهی را نصیب صاحبان سرمایه سازد.

بیشتر شرکت‌ها فروش محصولات و تأمین مواد اولیه و خدمات مورد نیاز خود را از طریق شرکت‌ها یا بنگاه‌های تجاری که ممکن است یک شرکت بازرگانی، تولیدی، صنعتی، توزیعی و یا … باشد انجام می‌دهند.

در واقع هر شرکتی نیاز به یک سری مواد اولیه و خدمات دارد و محصولات یا خدماتی را تولید می‌کند که ممکن است مواد اولیه و یا خدمات مورد نیاز شرکت دیگری باشد و این باعث به وجود آمدن یک زنجیره خرید و فروش بین شرکت‌ها می‌شود.

مدیریت چنین زنجیره‌ای به دلیل تعداد زیاد شرکت‌ها باید توسط یک بانک اطلاعاتی وسیع انجام پذیرد که بهترین راه‌حل برای آن اینترنت می‌باشد.

مرکز بی تو بی(B2B) وبسایتی است که علاوه بر آنکه بانک اطلاعات شرکت‌های مختلف و محصولات آن‌ها به صورت مجتمع در آن موجود می‌باشد شامل تعریف قوانین و روش‌های مشترکی برای ارائه محصولات و ارسال سفارش می‌باشد. بدین معنی که شما می‌توانید به راحتی خریداران محصولات و یا فروشندگان مواد اولیه خود را در کنار هم ببینید و به صورت آنلاین برای آن‌ها درخواست بفرستید.

مدیر یک کسب و کار آنلاین چه چیزهایی باید بداند؟

(منبع: مدیریت در کسب و کار الکترونیکی تألیف عباس پاپی، محمدباقر حمزه)

برچسب ها:

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Zahraامین ربیعی Recent comment authors
  Subscribe  
با خبرم کن
امین ربیعی

آیا در ایران سایتی مانند alibaba وجود دارد که کار آن بازاریابی و فروش B2B باشد؟

Zahra
Zahra

بله سایت بی تو وال