به عهد خود وفا کنید

به عهد خود وفا کنید
مجموع 5 از 1 رای

به عهد خود وفا کنید

به عهد خود وفا کنید

برای بهبود زندگی خانوادگی از نظر من هیچ کتابی بدون جملاتی، هر چند محدود، درباره ی وفای به عهد، کامل نمی شود. این روش سیاستی قدرتمند و طولانی مدت برای حفظ ارتباط دائمی با فرد مورد علاقه ی شماست.

 شما می توانید کارهای اشتباه بسیاری انجام دهید؛ اما با عملی کردن وعده ها، در روابط تان با دیگران تغییراتی مثبت ایجاد می شود که به دلیل داشتن صداقت، اعتماد دیگران را به سوی شما جلب می کند. اما اگر در عمل کردن به وعده های خود کوتاهی کنید، اطرافیان شما، صحبت های شما را چندان جدی تلقی نمی کنند یا به کلی به شما بی اعتماد می شوند.

به طور حتم، هیچ فردی کامل نیست. گاهی به دلایل مختلف در عمل به وعده های خود کوتاهی یا آن را فراموش کرده اید یا کاری فوری پیش آمده است که مانع عملی شدن آن شده است. در بیشتر موارد این موضوع مشکل به حساب نمی آید، زیرا وفای به عهد، قضیه ی همه یا هیچ نیست، بلکه جریان زندگی است.

به عبارت دیگر هدف دستیابی به کمال نیست، بلکه تلاش برای عمل کردن به بسیاری از وعده هاست.

مدت ها پیش به فرزندم قول داده بودم که به مسابقه ی فوتبالش بروم. اما پس از آن فرصتی پیش آمد که در یک مصاحبه ی تلویزیونی شرکت کنم. فرزندم واقعا ناراحت شده بود اما او خیلی خوب می دانست که وقتی گفته ام “خیلی دوست دارم برای تماشای مسابقه بروم”، صحبتم تو خالی و بی محتوا نبوده است و وعده هایم برای خودم اهمیت دارند و واقعا سعی می کنم آنها را عملی سازم.

همچنین عمل به وعده های ظریف و نهفته نیز مهم است. مثلا اگر به مادر خود می گویید: “فردا صبح با شما تماس می گیرم”. تمام سعی خود را بکنید که آن را عملی سازید. اغلب ما صحبت هایی می کنیم؛ اما در انجام آن کوتاهی می کنیم و اثر مثبت قصد و نیت خوب خود را محو می کنیم.

گاهی با بیان جملاتی مثل “امروز بعد از ظهر بازی می کنیم.” یا “قبل ساعت شش آنجا خواهم بود.” برای خود تعهد ایجاد می کنیم، اما آنها را نادیده می گیریم و در نهایت با آوردن دلایل به ظاهر منطقی مثل “سعی کردم، ولی خیلی مشغول بودم.” به وعده های خود عمل نمی کنیم.

به یاد داشته باشید که حتی اگر می خواهید کاری را انجام دهید هم به کسی قول ندهید مگر آنکه مطمئن باشید که می توانید آن را حتما عملی سازید. تا زمانی که از قطعی بودن کاری که قرار است انجام دهید مطمئن نشده اید، امکان انجام آن را مطرح نکنید. اگر احتمال می دهید با کسی تماس تلفنی بگیرید، اصلا نگویید که با او تماس خواهید گرفت و الی آخر.

با وفای به عهد در حق افراد مورد علاقه ی خود کاری کوچک انجام داده ایم، زیرا با این کار بدگمانی آنها را از خود به حداقل رسانده ایم. ما به آنها می آموزیم که بعضی افراد می توانند مورد اعتماد و اعتقاد آنها باشند. شاید متعجب شوید که با تحقق وعده های خود تا چه اندازه مردم برای شما و صحبت شما ارزش قائل می شوند، در نتیجه زندگی شما بسیار زیباتر خواهد شد.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن