برای آرام گرفتن ذهن تان، بی حرکت بمانید!

برای آرام گرفتن ذهن تان، بی حرکت بمانید!
مجموع 5 از 5 رای

آرام گرفتن ذهن

برای آرام گرفتن ذهن تان، بی حرکت بمانید!

آیا تا به حال شده است که چند دقیقه بی حرکت بمانید، هیچ کاری انجام ندهید و این کار را فقط برای آنکه آرام و بی حرکت مانده باشید، انجام دهید؟ اگر تا به حال این حرکت ساده را تجربه نکرده اید، یکی از ساده ترین و عالی ترین روش های پرهیز از انبوه امور بی اهمیت که موجب آشفتگی شما می شود را از نظر انداخته اید.

اغلب آنقدر با عجله مشغول به کار و درگیر مسئولیت های زندگی هستیم که فراموش می کنیم بی حرکت ماندن چقدر می تواند خوب و مفید باشد. اگر تا به حال به دنبال کشف این موضوع بوده اید که چه عاملی رضایت و خشنودی ساده ای را شکل می دهد، پاسخ خود را یافته اید.

صرف نظر از میزان درگیری های زندگی روزانه و تعداد مسئولیت هایی که دارید، حداقل چند دقیقه در روز می توانید برای متوقف کردن کار و بی حرکت و آرام ماندن پیدا کنید. انجام این کار فواید آنی را در پی خواهد داشت و در کیفیت تجربیات شما، دنیایی تفاوت ایجاد می کند.

بی حرکت ماندن در جدول برنامه ریزی شده ی شما وقفه ایجاد می کند و فرصتی برای کسب آرامش و تجدید قوای فکری و بدنی است. بی حرکت ماندن فرصتی برای پاک کردن ذهن، اندیشیدن و الهام گرفتن در اختیار شما می گذارد. معمولا یکی از پیامدهای حرکات عجولانه، تغذیه کردن عادات واکنشی است.

بی حرکت ماندن به ما فرصت می دهد تا حرکات آنی منفی را که در طی روز شکل گرفته اند محو کنیم. به تدریج که بی حرکت می مانید و ذهن تان آرام می گیرد، ناگهان پاسخ یک مشکل در ذهن شما جرقه می زد، گویی این پاسخ از آسمان ها آمده است. استفاده از این روش به دلایل مختلف انرژی بخش بر سیستم عصبی ما اثر می گذارد و عقل و بصیرت را پرورش می دهد.

این پیشنهاد را می توانید به دلیل سادگی، بی اهمیت و در نتیجه مردود بدانید؛ اما مشاهدات من آن را تصدیق می کند. در حقیقت، بسیاری از بهترین روش هایی که در بهبود زندگی ما نقش دارند خیلی ساده هستند. مشکل فقط اختصاص زمان برای انجام آنهاست. تعدادی از این پیشنهادات بسیار ساده عبارتند از ورزش کنید و قدری بخوابید، سبک و سالم بخورید، مثبت فکر کنید، از مواد مخدر و الکل بپرهیزید و …

با وجودی که این پیشنهادات به خوبی شناخته شدند و عاقلانه هستند، درصد خیلی کمی از ما از آنها بهره می بریم. بی حرکت ماندن نیز شامل این مقوله می شود.

من پزشک نیستم، پس نمی توانم با اطمینان بگویم؛ اما حدس می زنم که بی حرکت بودن و آرام نشستن حتی برای چند دقیقه از لحاظ سلامتی نیز فوایدی دارد. طبق تجربیات خودم وقتی بی حرکت می نشینم و اصلا کاری نمی کنم، بدن و ذهن من آرام تر و سست تر می شود. تنفس من آهسته تر و عمیق تر به نظر می رسد، عضلات گردن و شانه هایم قدری شل و منبسط می شوند. معمولا طی این یکی دو دقیقه احساس تازگی و آرامش را تجربه می کنم.

وقتی کلافه هستید و با شتاب به هر سو می دوید، آمادگی بیشتری دارید تا از کاه کوه بسازید و زود ناراحت شوید، ولی این حالت را در بی حرکت نشستن ندارید. آرام و بی حرکت نشستن قرص جادویی نیست، فقط عملی عاقلانه است. این موضوع را درک کرده ام که وقتی بی حرکت و آرام بنشینیم عصبانی باقی ماندن دشوار می شود.

بی شک این یکی از ساده ترین پیشنهاداتی است که به شما ارائه می کنم و خواهم کرد. بهای آن فقط چند دقیقه از روز است و در هر مکانی اجراشدنی است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بنشینید و آرام بگیرید.

من صادقانه معتقدم اگر این روش را در روز چند بار آزمایش کنید، تعجب خواهید کرد که وقتی خوشامدگوی زندگی آنطور باشید که هست و با جریان آن پیش بروید، چقدر زندگی آسان می شود و درمی یابید که به طور معمول آنچه بزرگ به نظر می رسد، چندان مهم نیست.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن