با فرار از دام خشنودی آنی شروع کنید

با فرار از دام خشنودی آنی شروع کنید
مجموع 5 از 8 رای

با فرار از دام خشنودی آنی شروع کنید

می دانیم که با شیرنی خوردن، لاغر نخواهیم شد. می دانیم سه ساعت تماشای برنامه ی شبانه ی تلویزیونی، باعث می شود که سه ساعت وقت کمتر برای خواندن یک کتاب خوب یا گوش دادن به یک فایل صوتی فوق العاده داشته باشیم. ما موجوداتی منطقی هستیم؛ حداقل این چیزی ست که به خودمان می گوییم. پس چرا به طرز غیر منطقی اسیر خیلی از عادت های بد هستیم؟

دلیلش این است که نیاز ما به داشتنِ خوشنودی آنی، می تواند ما را به انفعالی ترین و بی فکر ترین موجود جهان تبدیل کند.

اگر یک گاز از یک ساندویچ بزرگ بزنید و بلافاصله به خاطر یک حمله ی قلبی، روی زمین بیفتید، امکان ندارد که برای گاز دوم اقدام کنید. اگر یک پُک سیگار باعث شود که صورت تان مثل صورت یک پیرمرد ۸۵ ساله شود، احتمالا دیگر پُک بعدی را به سیگار نمی زنید و اگر اولین چنگال پر از کیک بی درنگ ۵۰ پوند به وزن شما اضافه کند، گفتن جمله ی “نه متشکرم” به دسر، کار خیلی راحتی خواهد بود.

مشکل اینجاست که نتیجه یا خشنودی آنی ناشی از عادت های بد، اغلب از چیزی که در ذهن شما درباره ی عواقب بلند مدت در جریان است، بسیار مهم تر به نظر می رسد. در واقع، انگار افراط در عادت های بد، هیچ اثر منفی در همین لحظه ندارد. شما دچار حمله ی قلبی نمی شوید، پوست تان چروکیده نمی شود، و اندام تان چاق نمی شود. ولی معنی اش این نیست که اثر مرکب را فعال نکرده اید.

وقت آن است که بیدار شوید و درک کنید عادت هایی که در آنها افراط می کنید، می توانند زندگی تان را به فاجعه ای مکرر تبدیل کنید.

اصلاحات رویه های روزمره تان می توانند نتایج را به شکل چشمگیری در زندگی تان عوض کنند. باز هم من درباره ی تغییرات بزرگ صحبت نمی کنم. اصلاحات بسیار کوچک و به ظاهر بی اهمیت می توانند در هر چیزی تغییرات اساسی بوجود آورند.

بهترین چیزی که برای شفاف ساختن قدرت اصلاحات کوچک می توانم مثال بزنم این است که هواپیمایی را تصور کنید که از لس آنجلس عازم نیویورک است. اگر نوک هواپیما فقط یک درصد از مسیر اصلی منحرف شود، وقتی هواپیما از باند فرودگاه لس آنجلس بلند می شود، تقریبا یک خطای نامشهود است، ولی در نهایت منجر به حدود ۱۵۰ مایل انحراف از هدف اصلی خواهد شد و هواپیما به جای نیویورک به آلبانی یا دووِر خواهد رسید.

این در مورد عادت های شما هم اتفاق می افتد. یک عادت بد در همین لحظه خیلی بزرگ به نظر نمی رسد، اما سرانجام ممکن است شما را مایل ها از مسیرتان به سوی هدف ها و آن زندگی که آرزویش را داردید، دور کند.

بیشتر مردم زندگی شان را می گذرانند، بدون اینکه انرژی آگاهانه ی زیادی بگذارند روی کشف آنچه می خواهند و آنچه لازم است انجام دهند تا خودشان را به آنجا برسانند.

ریشه کن کردن عادت های بدی که مثل درخت بلوطی تنومند رشد کرده اند، دشوار و پر دردسر خواهد بود. برای انجام این کار، به چیزی بزرگ تر از حتی با پشتکارترین اراده ها نیاز خواهید داشت. نیروی اراده، به نتهایی نمی تواند آن را ریشه کن کند.

در مقاله ی بعد با این نیروی کمکی آشنا خواهید شد…

منبع: (اثر مرکب آغاز جهشی در زندکی، موفقیت و درآمد شما، دارن هاردی)

ادامه مقالات اثر مرکب را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن