با عصبانیت و ناراحتی نخوابید

با عصبانیت و ناراحتی نخوابید
مجموع 5 از 3 رای

عصبانیت و ناراحتی

با عصبانیت و ناراحتی نخوابید

این تفکر درسی است که از والدین خود فرا گرفتم و به این دلیل قدرشناس آنها هستم. در طول زندگی ام، این فلسفه ی خانوادگی مانع از بزرگ شدن بسیاری از بحث ها، عصبانیت ها و احساسات منفی شبانه ای می شد که بی شک در صورت تداوم یافتن، اثرش تا روز بعد یا بیشتر ادامه می یافت.

پیروی از این فلسفه گاهی نیز آنها را به طور کلی محو می کرد. با وجود این حقیقت که همه ی خانواده ها مشکلات خود را دارند و مطالبی نیز برای دعوا وجود دارد، هیچ چیز ارزش آن را ندارد که با اوقات تلخی بخوابید.

پیامد بکار گیری این روش صرف نظر از اینکه چه اتفاقی می افتد، چه کسی سرزنش می شود یا افراد خانواده چقدر ممکن است عصبانی شوند، ایجاد محدودیت برای عصبانیت است.

اعمال این سیاست کلی که هیچ کس عصبانی و دلخور به رختخواب نرود، در می یابید که عشق و بخشش هیچ گاه از شما دور نیست. این امر شما را یاری می کند که قدری کوتاه بیایید و اولین فرد برای رفتن به سوی دیگران و باز کردن صحبت و در آغوش گرفتن آنها باشید.

وقتی تصمیم بگیرید که هیچ گاه با اوقات تلخی آماده ی خواب نشوید، بی ضرر بودن رفتار خود و اعضای خانواده را مشاهده می کنید. بدین ترتیب کانال های ارتباطی را باز گذاشته اید و به یاد خواهید داشت که افراد یک خانواده هستید و علیرغم تمام مشکلات و مخالف بودن ها، باز هم به یکدیگر عشق می ورزید، به یکدیگر احتیاج دارید و برای هم ارزش قائل هستید.

این طرز تفکر که عصبانی و دلخور به رختخواب رفتن هیچ خوب نیست، یک روش تنظیم مجدد درونی است که خانواده را از استرس، دشمنی و تنفر حفظ می کند.

بدون وجود سیاست های خانوادگی نظیر این، بحث ها و عصبانیت ها پایان ندارند. هیچ کس حد و مرز و قوانینی را ایجاد نمی کند که خانواده ی شما را از عصبانیت های مداوم و غیر ضروری حفظ کند.

من و همسرم خیلی سعی کردیم این روش را در خانواده اجرا کنیم. با وجودی که اجرای آن کامل نیست و گاهی یک یا چند تن از ما هنگام خواب قدری احساس ناراحتی و عصبانیت می کنیم، ولی در مجموع بی اندازه سودمند بوده است. این موضوع تضمین می کند که ۹۹ درصد مواقع صبح روز بعد با عشقی در قلب و این نگرش که “امروز روز جدید است” از خواب بیدار شوید.

مطمئنا انجام آن کاری آسان نیست و احتمالا همواره ۱۰۰ درصد از آن نتیجه نمی گیرید؛ اما به هر حال ارزش تلاش دارد. به خاطر بسپارید که زندگی کوتاه است. هیچ چیز آنقدر مهم نیست که روز شما را خراب کند یا هنگام خواب عصبانی و دلخور باشید.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن