با افزایش تمرکز، استرس کمتری را تجربه کنید

با افزایش تمرکز، استرس کمتری را تجربه کنید
مجموع 5 از 4 رای

افزایش تمرکز

با افزایش تمرکز ، استرس کمتری را تجربه کنید

صرف نظر از نگرانی های خاصی که دارید یا مسائلی که به طور معمول با آن مواجه می شوید، آموختن تمرکز کردن شما را یاری می کند. متمرکز بودن صفتی است که هماهنگی، متانت و تعادل را وارد زندگی شما می کند. شخص متمرکز می تواند در شرایط بحرانی آرام باشد و همواره تصمیم های عاقلانه و دقیق اتخاذ کند.

با یاری گرفتن از شیوه ی تمرکز، مشکلات کوچک، شما را آشفته و ناراحت نمی کنند؛ بلکه شما فردی خون سرد می شوید و از این مشکلات دور می مانید. واقعیت و پیشامدهای زندگی شما را از تعادل خارج نمی کنند. متمرکز بودن شما را یاری می کند با خانواده، بودجه و منزل کنار بیایید و تصمیماتی موثر بگیرید.

آسان ترین روش برای تمرکز بیشتر، توجه بیشتر به زمان حال است. وقتی مراقب و متوجه افکار خود باشید، حالت خود را هنگام تمرکز بر گذشته ی دور یا نقطه ای در آینده می شناسید.

به طور کلی وقتی احساس می کنید تحت فشار هستید، در واقع فکرتان در یکی از دو زمان گذشته یا آینده قرار دارد. اگر دریابید احساس شما چگونه خواهد بود وقتی در نقطه ای جز این مکان و این زمان باشد، متوجه فشار وارد بر خود خواهید شد و در می یابید امور مختلف چه آسان شما را آشفته می سازند.

اگر به فکر میزان مشغولیت خود و میزان کاری که امروز باید انجام دهید باشید و هم زمان کسی از شما سوالی ساده بپرسد، ممکن است ارائه ی پاسخ بر اساس فکر ناشی از سنگینی کار باشد.

تاکید شما بر کارهایی که باید انجام دهید نمایانگر این است که در حال حاضر توجه شما به جای دیگری معطوف است. بدین ترتیب حجم کاری شما بزرگ می نماید و باعث می شود همه چیز به نظر دشوارتر و سخت جلوه کند.

با بذل توجه هرچه بیشتر به زمان حال، تشویق می شوید در زمانی مشخص فقط به یک کار مشغول باشید. به جای آنکه با ذهنی پراکنده به امور مختلف توجه کنید که مجبور به انجام آن هستید، می آموزید به امری که در همین لحظه در حال انجام آن هستید تمرکز کنید.

سپس بدون آنکه توجه خود را بر کارهای مختلف دیگر متمرکز کنید، مشغول کار بعدی شوید. این تمرکز افزایش یافته به شما اجازه می دهد بهره وری بالایی داشته باشید. در نتیجه استرس زندگی شما کاهش پیدا می کند.

وقتی در لحظه زندگی و به هر لحظه و هر واقعه توجه کامل می کنید، آشفتگی زندگی شما کاهش خواهد یافت، زیرا احساس سبکی خواهید کرد و از حواس پرتی ناشی از حوادث گذشته و وقایع آینده کاسته می شود.

در چنین شرایطی اگر هنگامی که سخت مشغول کار هستید کسی از شما سوالی بپرسد، با تمرکز کافی به احتمال قوی، خیلی ساده و بدون آشفتگی پاسخ خواهید داد و به جای آنکه عصبانی شوید، بیشتر آرام و سهل گیر خواهید بود.

متمرکز بودن، احساس آرامش و آسانی را به همراه می آورد. وقتی حتی در وسط هرج و مرج، حس خوب داشته باشید، کنار آمدن با زندگی بسیار آسان تر و کنترل کننده تر از گذشته که ذهنی پراکنده و عصبانی داشتید؛ خواهید یافت. به جای آنکه به فکر دیروزی باشید که سخت گذشت یا منتظر روزی سخت باشید که احتمالا فردا پیش رو خواهید داشت، با یاری گرفتن از قدرت تمرکز، توانایی خود را برای ساختن امروزی بهتر افزایش خواهید داد.

(منبع: از کاه کوه نسازید، دکتر ریچارد کارلسون)

ادامه ی مقالات خانواده ی موفق را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن