ایجاد انگیزه در کارکنان

ایجاد انگیزه در کارکنان
مجموع 5 از 1 رای

انگیزه-شغلی

در هر فردی با یک چیز خاص می‌‌‌توان انگیزه ایجاد کرد. به عبارت دیگر ایجاد انگیزه در افراد، متفاوت است. البته پول یک رکن مهم و اساسی است. افراد بسیاری وجود دارند که نمی‌توانند به صورت رایگان کار کنند. اما پول به تنهایی انگیزه ایجاد نمی‌کند، بلکه اگر کارکنان شما احساس کنند، نقشی که بازی می‌کنند در پیشبرد اهداف شرکت مهم و کلیدی است، بدون شک شرکت شما موفق خواهد بود. پس حس کارکنان نسبت به شغل‌شان نیز می‌تواند انگیزه ایجاد کند.

برخی ابزارهای انگیزشی:

تعادل: کار کردن زیاد بدون هیچ‌گونه تفریحی، افراد را به یک کارمند بداخلاق تبدیل می‌کند. حتی اگر برخی از کارکنان شما به کار کردن زیاد عادت دارند، باز هم به زمانی برای استراحت و تفریح نیاز خواهند داشت.

حقوق و مزایا:

برخی افراد را حتی با پول‌های کلان هم نمی‌توان راضی کرد. اگر بیمه، برنامه‌های بازنشستگی، و سایر مشوق‌های مالی را حذف کرده‌اید، پس باید بدانید که آیتم جبرانی که به جای این آیتم‌ها در نظر می‌گیرید ممکن است کافی نباشد.

برقراری ارتباط:

یک محیط ارتباطی باز در شرکت ایجاد کنید. کارکنان باید بدانند که می‌توانند در مورد اتفاقاتی که در کارشان رخ می‌دهد با شما صحبت کنند، و می‌خواهند بازخورد منصفانه‌ای از شما دریافت کنند.

پاداش:

زمانی که افراد احساس کنند حقوق و دستمزدی که می‌گیرند منصفانه است، پرداخت پاداش‌های مالی نمی‌تواند مهم‌ترین عامل انگیزشی برای بسیاری از افراد محسوب شود.

فرهنگ سازمانی:

چه چیزی باعث می‌شود که برای شرکت‌تان کار کنید؟

هنگامی که کارکنان محیط کار خود را توصیف می‌کنند، یعنی زمانی که از نگرش مدیران، ساعت کار، و عناصر دیگر زندگی کاری خود سخن می‌گویند، در حال توصیف فرهنگ سازمانی خود هستند. شرکتی که از ریسک کردن‌های هوشمندانه و خلاقیت جلوگیری و کارکنان خود را سرزنش می‌کند، فرهنگ سازمانی ندارد.

پاداش‌های معنوی:

برخی از افراد واقعاً با پاداش‌های معمولی راضی نمی‌شوند. آن‌ها علاوه بر پاداش نقدی، به مقداری اهمیت و توجه به سخت‌کوشی‌شان نیاز دارند.

مسئولیت:

کارکنان باید برای شرکت مفید باشند. آن‌ها را طوری پرورش دهید که احساس مسئولیت داشته باشند و در ازای اعتماد شما، بتوانند مفید ظاهر شوند.

کارگروهی:

بسیاری از افراد از کار گروهی لذت می‌برند، همه‌ی افراد تک‌روی را دوست ندارند. برخی از کارکنان، احساس موفقیتی که در کار گروهی دارند، در کار انفرادی ندارند.

آموزش‌ها و سمینارها:

بدون وجود فرصت‌هایی برای رشد حرفه‌ای، کارها معمولی و تکراری می‌شوند. کمک به کارکنان باعث می‌شود شرکت‌تان بیشتر و بیشتر به موفقیت نزدیک شود.

(منبع: ایجاد انگیزه در کارکنان ترجمۀ حسام سعیدی)

برچسب ها:

4
دیدگاه بگذارید

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
نیلوفر محسنیمهديه رفيعيم جبلي Recent comment authors
  Subscribe  
با خبرم کن
م جبلي
م جبلي

همه ی مواردی که ذکر کردین کاملا درست و جالب بود ، جلسه های مختلف با کارمندان هم برای پیشرفت سازمان خیلی مفیده ?

نیلوفر محسنی
نیلوفر محسنی

ممنون از نظرتون

مهديه رفيعي
مهديه رفيعي

پاداش های معنوی به نظرم میتونه خیلی موثر باشه
همین که گاهی مدیران از کارمنداشون به خاطر چیزای کوچک تشکر میکنند این به معناست که دیده می شوند و خیای میتونه موثر باشه و انگیزه به وجود بیاره

نیلوفر محسنی
نیلوفر محسنی

کاملاً درسته