از مغز خود کمک بگیرید

از مغز خود کمک بگیرید
مجموع 4.3 از 3 رای

سیستم فعال کننده ی مشبک

از مغز خود کمک بگیرید

نوشتن هدف روی کاغذ، بخشی از مغز شما را که به سیستم “فعال کننده ی مشبک” معروف است، به حالت آماده باش در می آورد تا در بازی به شما ملحق شود.

در عمق ساقه ی مغز، تقریبا به اندازه ی انگشت کوچک، گروهی از سلول ها قرار گرفته اند که وظیفه شان دسته بندی و ارزیابی اطلاعات جدید است. این مرکز کنترل به سیستم فعال کننده ی مشبک (RAS) معروف است. سیستم فعال کننده ی مشبک، اطلاعات ضروری را به بخش فعال مغز شما و اطلاعات غیر ضروری را به قسمت ناخودآگاه مغز ارسال می کند. سیستم فعال کننده ی مشبک، مغز را هوشیار می کند و آن را آماده نگه می دارد. صداهای بی اهمیت شبانه مثل چک چک شیر آب، صدای جیرجیرک ها، یا آمد و شد همسایه ها را ارزیابی و صداهای غیر ضروری را می گیرد و فقط در هنگام ضرورت شما را از خواب بیدار می کند. کودک گریه می کند و شما خیلی فوری صاف در رختخواب خود می نشینید.

مثال در مورد سیستم فعال کننده ی مشبک، تجربه ای است که همه ی ما یک مواقعی داشته ایم. در اتاق شلوغی هستید؛ در میان هیاهوی جمعیت، به سختی می توانید صحبت کسی را که دارید با او گفتگو می کنید، بشنوید.

ناگهان یک نفر از آن طرف اتاق اسم تان را می گوید؛ و آن یک کلمه از میان دریای صدا به راحتی به گوش می رسد و گوش شما فورا تیز می شود.

این سیستم، شبیه یک سیستم فیلتر کننده ی مغز است. نوشتن خواسته، فیلتر را راه می اندازد. اتفاق ها به تدریج پدیدار می شوند.

اگر قبلا هیچ وقت خودروی هوندا نداشته اید و یک هوندای آبی رنگ بخرید، یک مرتبه در سرتاسر شهر، هونداهای آبی رنگ می بینید. این همه هوندای آبی از کجا می آیند؟ آنها همیشه وجود داشتن؛ فقط شما به آنها توجه نمی کردید.

مکتوب کردن هدف، مانند خریدن هوندای آبی رنگ است؛ فیلتری را راه می اندازد که به شما کمک می کند تا متوجه بعضی چیزها در اطرافتان باشید. این پیام به قشر مغز ارسال می شود: “بیدار شو! توجه کن! این مورد را نادیده نگیر!”. مغزتان تمام سعی خود را می کند که ببیند به آن هدف رسیدید و شما را متوجه علائم و نشانه هایی می کند که مثل هوندای آبی همیشه وجود داشتند.

(منبع: بنویس تا اتفاق بیفتد، هنریت آن کلاوسر)

ادامه ی مقالات موفقیت شخصی را دنبال کنید…

برچسب ها:

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
با خبرم کن